За правителството с добро (през зъби)


Както всички знаем, плужекоподобният ни премиер е олицетворение на злото, а воденото от него правителство чудесно се вписва в представата за разпасана, корумпирана шайка некадърници, преследващи собствения си и на мутренските си покровители интереси. И ние това, заедно с Хиподил, много добре го знаеме.

Откровеността обаче изисква да се каже, че всъщност това правителство, предвид всичките му характеристики, далече не е толкова лошо, колкото можеше да бъде и именно затова Пейо приканва да кажем нещо хубаво за него…

Да, по-лесно е да се критикува – а да се критикува сегашното правителство, от моята перспектива, изглежда като гавра с труп – лесно е, никой няма да те спре или да ти противоречи, но каквото и да кажеш, колкото и да е вярно, няма как да го изложиш повече, отколкото то само се е изложило.

Факт е обаче, че 1/3 от хората, ако вярваме на стъкмистиката (и то не само червените баби, защото те прогресивно намаляват като брой, благодарение на факта, че лекарство срещу безсмъртието няма измислено, а и да имаше, благодарение на политиката на тия, за които въпросните червени баби гласуват, същите баби нямаше да има как да си го позволят това лекарство чисто финансово) биха гласували за комплекта бсп+дпс отново. Въпросът, който си задавам опитвайки се да се абстрахирам от очевидните отговори като детската мутра на станишев, която бабите обичат или автобусите на доган е – защо?!?

“Дано живееш в интересни времена!”

Това е старо китайско проклятие, което въплъщава страха на хората от промяна. И според мен, именно на този страх сегашното правителство, въпреки множеството си гигантски гафове, дължи все още крепящата се своя популярност. Именно затова най-честата дума в устата на всичките ни управници е “стабилност”. Не “развитие”, а “стабилност” – всичко да е тихо и спокойно, да няма големи промени, ако може да си вървим по старому без излишни рискове. И правителството на тройната коалиция успя да постигне тая стабилност – политическа и икономическа и аз няма как да си изкривя душата – това бе постижение и това бе добро.

Благодарение главно на финансовият министър, който, като кадър на СДС, е далеч от социалистическите глупости за “преразпределение на благата” (и не приема ролята на държавата и на хазната конкретно, като на майка кърмилница, която по-добре от нас знае какво да прави с нашите пари), икономиката на страната ни преди кризата вървеше стабилно напред, а сега по време на кризата не е сериозно засегната (все още де…).Знам, че мразиш бесепе, ама сети се колко ти беше заплатата преди 4 години и колко е сега.

Намаляването на корпоративния и на подоходния данък на по 10% имаха страхотно въздействие върху бизнеса и работещите – не само, че оставянето на повече пари в ръцете на тия, които ги изкарват освободи капитал и улесни предприемачеството, ами фактически увеличи събираемостта на данъците (даже и в абсолютна стойност!). Освен това намали сивата икономика и позволи повече хора да се осигуряват на реалните си доходи. България има един от най-високите проценти на растеж на брутния вътрешен продукт в цяла Европа.

Големият излишък, който бюджетът на страната ни генерира всяка година бе резултат именно от повишените приходи от намалените данъци, но и от консервативната, предпазлива политика по харченето – отново съвсем не-социалистически подход. Държавният дълг бива постепенно изплащан, а излишъкът действа като буфер срещу неочаквани сътресения на икономиката (даже и чисто психологически за инвеститорите). Практическият провал на идеята за орязване на администрацията, както и какво се прави с парите и в чии джобове отиват е друг въпрос… 😉

Социалистическа ли?

Както е видно, положителните страни в управлението на социалистическата партия са свързани главно… с анти-социалистически мерки – намаляване на данъците, дерегулация на пазара, икономическа и финансова стабилност. Скандалите със “социалното” министерство и другарката масларова, със съществуващите само като далечни планове пенсионна реформа и реформа на здравната система, с отношенията ни с ЕС и фондовете – това са нещата, които би трябвало да са преоритет на социалистите, но…

Излиза, че хубавото, което може да се каже за социалистическото ни правителство, е само и единствено това, че то се провали да бъде социалистическо. Иронично, а? 🙂

Епизод 2: Сагата продължава
Мони, много бързо забрави трабанта!

Коментари

  1. Всички тези промени, за които говориш, щяха да се случат при всяко правителство и при всяка партия, защото ЕС иска развитие и промени. Бюджетният излишък изчезва мистерично всяка година и никой не пита за него, щото хората си гледат хляба и не се интересуват от излишъци и недостатъци, все пак е Правителство, имаха му доверие… до първата година. А Орешарски е едно от най-подлите лица на това управление – само Мургина ще спомена. Да не говорим за Гагаузов, заради който караме по разбити пътища. А Румен Петков? А Румен Овчаров? А фондовете? Абе мани, мани… Това правителство не е нито социалистически, нито демократично…, то е демагогско. Трите партии целяха само съответсвие между депутатските им места и постовете, които им са отредени в държавата – 8-5-3. Аз по-нагъл премиер не съм виждал. Всички показатели, международни и вътрешни, сочат, че вървим надолу, а той се прави на оратор… иска да обсъжда с Бойко проблемите на страната. Борисов не бива да обръща внимание на това момче на конци. Така му вдига рейтинга. Както казва един мой възрастен познат – туй пишлеме, Станишев, хич го няма…

  2. Няма да споря с тебе – защото най-вероятно си прав. Но, както казах, от социалистите очаквах много по-големи глупости и просто съм благодарен, че не ми се оправдаха опасенията.

  3. Е, и ти си прав! Но глупостите им бяха сякаш достатъчни даже повече от достатъчни!

  4. Koki_Choki
    25/03/2009 - 10:20

    “Както е видно, положителните страни в управлението на социалистическата партия са свързани главно… с анти-социалистически мерки – намаляване на данъците, дерегулация на пазара, икономическа и финансова стабилност.”???
    Пич, май не си наясно кое е социализъм :)От това което пишеш, кое точно не е?!?
    Инче за Станишев като премиер-плужек си прав.

  5. ами след като ти си наясно – простветли ме. какво е социализъм? къде в него има ниски данъци и дерегулация на пазара? 🙂

  6. Koki_Choki
    25/03/2009 - 10:25

    Прочети например ” Капиталът” и ще се светнеш 🙂

  7. Искам да добавя, че от 1997 год. насам, 3 правителства имат сходна данъчна и икономическа политика – постепенно намаляване на данъците, на външния дълг, поддържане на макроик. стабилност, постепенно либерализиране на пазара, привличане на чужди инвестиции, “оползотворяване” на бюджетния излишък и съмнителна приватизация.
    Имаше още какво да се желае, но пък е горе-долу добре.
    Всъщност и социалната и външната политика са също еднакви – има постепенни реформи в еднаква посока.
    Излиза, че идеологическите различия изчезнаха през 1997, а всички са корумпирани “маскари”.

  8. хахаха ти пък прочети “Капитализмът – непознатият идеал” може да се светнеш повече…

    “Капиталът” е една не особено умна книга, в която се правят теоретични предположения и изводи без да се вземат пред вид икономически и обществени реалности. Типично за социализма е да не се съобразява с реалността, а да приема за реалност това, което е угодно на идеите му. Затова и всякакви опити за “построяване” на социализма се провалиха с цената на стотици милиони жертви, а “прогнилия” капитализъм продължава да осигурява на хората богатство и просперитет и да е единствен гарант на демокрацията 🙂

  9. Koki_Choki
    25/03/2009 - 10:34

    така е Mooner 🙂 каде е сега Алеко да напише нов бестселър 🙂 хареса ми това за политиците, че са корумпирани “маскари”, бих добавил начело с Костов и СерГей

  10. Koki_Choki
    25/03/2009 - 10:39

    хм, предвид развитието на събитията от последните няколко месеца все повече хора ( не говоря за българите) се съмняват относно капитализЪма, и май наистина ще се окаже “прогнил”. На запад, особенно в Щатите е хит тази ” не особенно умна” книга. Защо ли? 🙂

  11. Съмняват се, щото им е къса паметта. То това е всъщност причината за кризата де. Бързо забравиха кризата през 70-те, голямата криза от 80-те, когато за един ден Дау Джоунс падна с 508 пункта, кризата със спукването на dot.com балона през 90-те…

    И сега реват сякаш никога преди не са виждали безработица и съкращаване на кредитирането. Ама така е, като си пропускат лекцията за икономическите цикли.

  12. Коалицията 3-5-8 за мен обслужи един страх – бремето Жан Виденов за незавършено управление. Бойко Б. повтори действията на Атака – говорим, силно присъствие, чакаме избори; рискът ситуация провал при сваляне на правителство пази водача/партията, пази от вина за прибързано действие/неправилен ход. С действие чрез бездействие Атака спечели парламентарна позиция, видя своя електорат. Бойко Б. повтори тактиката.
    На този фон БСП оцелява, коалиционните партньори взимат своето.
    В снощният дебат по БНТ бесепарите с видимо удоволствие приеха мнението, че кризата е привнесена, а не създадена. Как няма да се изкефят щом те нямат вина, завършват управлението си, докретаха до края на мандата (макар и в комбинация). Парите в наличност като резултат на сигурна фискална политика, от ръцете на бивш десен министър, създават усещането за стабилност, но въобще не са плод на съзнателна политика за рисков период.

  13. Koki_Choki
    25/03/2009 - 10:46

    Мда, така е, но това май е нормално човешко поведение. Пример е края на 90-те нашите “мутри” се помислиха за безсмъртни, но се оказа, че не е така, повечето вече са…мъртви. Или още по-пресен пример – Б.Борисов, той сега се мисли за най-малкото равен на господ.

  14. Ами именно – това е красотата на свободната конкуренция, че изчиства неефективните.

    Мутрите не бяха ефективни и постепенно се самоизбиха, а когато станем законова държава (кога – не знам 🙂 ) съвсем ще изчезнат.

    Така и с банките сега – мисля, че тоя “стимулиращ пакет” е голяма грешка, защото ще попречи на тия, които са вземали грешни решения да си понесат последствията. А това откупуване на дълга ще стимулира и за в бъдеще банките да се държат безотговорно, да преследват лесни краткотрайни печалби и да не мислят за бъдещето.

  15. Koki_Choki
    25/03/2009 - 11:10

    Ами нали за това са социалисти :), само, че по-модерни, опитват хем вълка сит, хем агнето цяло, с малката разлика, че подкрепят и обръщат повече внимание на вълка 🙂

  16. Виждането, че работодателят е вълк, а работниците са овце е типично за социализма.

    И съвсем логично – социализмът третира работниците точно като овце. Безмозъчни създания, които трябва да бъдат обгрижвани и редовно стригани, но някой друг трябва да взема решенията вместо тях.

    За социализма е чужда идеята на капитализма, че работникът е човек, със собствени идеи и амбиции, който най-добре знае кое е в негов интерес и как да го постигне.

  17. Приятелю,
    относно следното изречение:
    “…икономиката на страната ни преди кризата вървеше стабилно напред, а сега по време на кризата не е сериозно засегната (все още де…)…”
    мога само да кажа, че не познавам човек, работещ в реалната икономика, където фирмата му да не отчита ПОНЕ 30% свиване на оборота.

    Единствено изключение прави Хран.-Вкус. промишленост.

  18. Паниката е голямо нещо… Разбира се, тия “30%” ти току що си ги изсмука изпод ноктите на краката, но свиването на пазара е нормално в криза и в него няма нищо чудно, нито притеснително – икономиката е главно психология и когато медиите 24/7 тръбят за “огромната криза” хората намаляват харчовете за да повишат спестяванията.

    След няколко месеца, като се види че тая “гигантска депресия невиждана преди” е просто поредния спад, каквито е имало десетки пъти преди, и икономиката отскочи обратно нагоре, потребителите ще възстановят нормалното си поведение.

  19. Честно казано всички сравняват това правителство с на Жан Виденов и чакат някакъв апокалипсис. Това че Серьожа не срина държавата по подобие на предшественика си, не значи че управлението му не е провал. Защото вместо да вървим напред, ние си тъпчем на място и вече 20 години да живееш в България, е да си на ръба на лудостта. Да не говорим, че вместо да развиваме отношенията си с ЕС, ние съвсем безплатно си даваме задниците на другаря Путинчо, който макар да има женски полов орган в името си, доста добре ни оправя. И т.н.

  20. Името на Путин идва от руското за “път” а не от това, което ти каза – също както името на началника на руския военоморски флот (и личен приятел на Путин) адмирал Куроедов идва просто от “курица” (кокошка) 🙂

  21. И все пак не видях някой да е отбелязал, че не кризата, а успехите на това правителство са привнесени отвън. Целия този икономически растеж и ръст в доходите се дължеше на чужди инвестиции и повишено потребление отвън, т.е. наличието на много и евтин капитал в т.нар. ‘по нормални’ държави. Успеха на България стъпи беше на гърба на строителството( инвестициите в имоти ) не дори на този на туризма(въпреки, че сигурно и там има ръст, но с миниатюрен нетен резултат) спрямо строителството. Или по друг начин казано правителството спечели понеже беше във финалната фаза на надуването на балона когато всички са безрезервни иптимисти и се държат като откровенни идиоти наливайки пари де що може понеже “ако спрат да помислят губят време а то е пари”. Сега когато всички изтрезняха почнахме и в българия. Но махмурлука ще го отнесе следващото правителтво – то ще обере недоволството на хората причинено от липса на реална икономика която генерира и заетост …. и така до след 10 години. Всъщност изпуснахме своя истински шанс когато е лесно да си създадеме реална икономика и донякъде и по този начин да се подготвим затова което следва.
    Добре, че и аз не си вярвам докрай 🙂 Пък и според теориите на конспирацията света до 10 години няма да е такъв какъвто го познаваме и ние така или иначе няма да имаме никакво право на глас(както според същите теории и сега нямаме)

  22. Der flammende
    25/03/2009 - 13:54

    Да, но за съжаление/щастие политиката не е само икономика.

  23. Наистина не е – за политиката икономиката е само инструмент, който тя използва когато й отърва 🙂

  24. @Longanlon След 7 години в руско училище се ориентирам горе-долу с руския. Асоциацията на български обаче е нещо друго. В крайна сметка идеята е, че ние се навеждаме, а Путин ни оправя, без значение с какво. 😀

  25. Long,
    само се чудя това за Орешарски дали е така или донякъде е все пак заслуга на НДСВ-ейците (поне някои от тях, предполагам, наистина споделят декларираните от партията им принципи)
    Пък и тия кейнсиански антикризисни мерки – не стои ли Орешарски зад тях?

  26. Не мога да ти кажа кой стои зад кейнсианските антикризисни мерки, ама както виждаш, целият свят е полудял по тях. Те са идеалният политически инструмент по време на криза, когато за икономиката може да е най-добре правителството просто нищо да не прави, но тия мерки дават възможност на политиците да се изтъпанят и да кажат “Ето, ние вземаме решителни мерки срещу кризата!”

  27. Юрий Александров
    25/03/2009 - 21:33

    Всъщност това, дето го пишеш, си го мисля отдавна! България е поставена в невъзможната ситуация да бъде управлявана от ляво правителство с лява програма и леви лозунги, но прилагащо от време на време чисто десни политики. Въпреки обичайния си електорат!

    Финансовият министър е само една от причините за това.

  28. Ирина
    25/03/2009 - 23:59

    Ясно е, че се чудиш какво добро да кажеш :-).

    За уж “десните” данъци – всъщност прекият данък (10%) е минималната част от данъчната тежест. Социалните и здравните осигуровки (данъци по същество), акцизи, ДДС и други скрити данъци са твърде големи. Като добавим и глобите, общото преразпределяне е значително. Просто е прикрито, но не отменено. Всички тези скрити данъци се изразходват също така “скрито”. Това е номерът.

    Сложих глобите, защото този Парламент приемаше най-вече закони, подготвени и внесени от Правителството. Загледах се подробно в един – за транслитерацията (пряко ме засяга и имам мнение, вметвам – не съм против въвеждането на правила). Направиха наредбата закон, за да накажат с глоби гражданите (физически и юридически лица) за несвършената от администрацията работа. А глобите не се предвиждат в Закона за бюджета в реалния им размер, а в значително по-малък = увеличаване на бюджетния излишък, което коментираш по различен начин.

    И предишното правителство се хвалеше с много добра събираемост, но от показаната графика се виждаше, че тя се получава главно от глоби.

    Към излишъка отидоха и парите от увеличените преждевременно акцизи.

    Излишъкът се раздаде на определени хора, без санкция от Народното събрание. И ще финансира избирателната кампания пак на същите тези хора.

    Уж десни политики, а леви резултати. Преразпределянето е само за “наши” хора.

  29. Щом чуя за правителството и ме хваща диарията!

  30. И с пълно право! 🙂

  31. neuromantic
    26/03/2009 - 16:19

    Темата май трябва да се казва – за Пламен Орешарски с добро. Ако онази гъска Надежда не го беше изгонила от нашия отбор друга щеше да е картинката.

    И друго нещо – свиването на икономиката тук е доста сериозно и няма нищо общо с медийни лозунги – дължи се на оттеглянето на чуждите инвестиции у нас (понеже на запад има истинска криза), а ние само от тях живеем. Реално действаща икономика тук няма и тепърва ще се усети колко е зле положението, изяли сме почти всички резерви, с отрицателен външнотърговски баланс сме от дворцовия преврат насам, много от фирмите вече проплакват, даже комунистите се принудиха да признаят че се задават неприятности, а до скоро тръбяха самодоволно че кризата няма да ни засегне.

  32. Да не забравяме нашите сънародници-емигранти които ежегодно пълнеха трезьорите на банките с 1.5 милиарда лева.

  33. Много се лъжеш, ако си мислиш, че БСП е партия на червените бабички. Снимката която си сложил на този пост е показателна за думите ми, както и последното събиране на връх Бузлуджа. Организацията RED (или както се води)е спойката между старото и младото в тази партия. Тя има активно гражданско мнение, което изразява с двата си сайта. В неини рубрики са гостували много известни българи включително и самият Станишев. Никоя друга партия в България няма толкова силна младежка организация.

    А Станишев си е много кадърно момче. Защо не напишеш една статия за софийския боклук? Знаеш ли какво е по Солунска и по Витошка? БОКЛУК… В крайните квартали сметоизвозването не се извършва редовно и кофите си стоят пълни. Ако ГЕРБ спечелят изборите този БОКЛУК ще се прехвърли от София върху цяла България!

  34. Нино, много добре знам кой ходи на Бузлуджа, защото съм ходил и аз. 99% от младите, които виждаш там са се записали защото са видели възможност за безплатна екскурзия, на която да отидат и да се напият в автобуса и нямат никакви симпатии към бсп 🙂

  35. Kолко хора разконспирира сега… 😀

  36. Димитър Н. Митев
    30/03/2009 - 12:21

    Ей това с безплатните екскурзии за “младежите” и морето за пенсионерите и изобщо безплатния обяд че и живот дето комунягите го раздават ни яде главите на Българите!

  37. Какво пък ще рече “кадърно момче” – кадърен незрял мъж?!
    Кадърен в какво?
    И “момче” за кого – за младежката организация или за червените бабички?

  38. За мен кризата която очаква с пълна сила България не е нито финансова, нито газова, нито е свързана с битовите отпадъци на столичани. Тя ще бъде чисто политическа!
    Гледайки сегашните номенклатурчици; Бойко и неговите хора (които и където и да са те); СДС+ДСБ “коалицията” (ако не се разпадне преди изборите); Атака и Волен Сидеров.. просто не виждам кой може да управлява в следващия парламент! Нито аз виждам, нито го вижда 2/3 от “електората” според последните данни.. Няма никакво доверие в политиците, има бол популизъм, национализъм, тоталитаризъм и въобще, не е на добре цялата история…

  39. иван мирчев
    05/04/2009 - 12:15

    Хехехе! Макари и през зъби, но все пак добро! А дали сме се запитали, че “възходът” на нашата икономика се дължеше не толкова на политиците, колокото на тренда на икономиката в световен мащаб!?
    И обратното! И повечето “решения” са май решения на тия отвън дето дават субсидиите понеже нали знаете, че който плаща той и поръчва.

Leave a Reply

Задължителните полета имат *