“Кайсия” на FLORINA:


Според етикета:

Плодова напитка кайсия 30%. Подсладена със захари 88г/л. Състав: вода, захар и/или глюкозо-фруктозен сироп, пюре от кайсии мин. 30%, регулатор на киселинността: лимонена киселина, антиоксидант: аскорбинова киселина, ароматизант. Без консерванти.

Агитация по социалистически
Най-разгорещените дискусии – топ 100

Коментари

  1. ммм, вкусно :p

  2. тъпото е, че това се продава в кутии като на натурален сок, на който пише само КАЙСИЯ, а съставът е написан със ситни буквички отзад

  3. Тъй като предполагам, че много спецове ще се изкажат по тази публикация, ще си позволя да задам един въпрос: Кое е по-вредно – да се пие минерална вода всеки ден (поради липса на изворна – предполагам е вредно, щом цяла реклама са си направили труда да пуснат) или да се сменява с такива химически блъвочи като гореописания?

  4. Не можах да разбера дали си доволен от състава или не 🙂

  5. след като на опаковката пише КАЙСИЯ, а в сока има 30% кайсия и глюкозо-фруктозен сироп, ти как мислиш? 🙂

  6. Аз пък се учудих, че има ЦЕЛИ 30% кайсия… Не че разбирам нещо от хранително-вкусовата индустрия, но ако беше истински сок само от кайсии, нямаше ли да струва 10х повече и да се разваля за 1 ден?

  7. ами не мисля, че сокът на 1 кг кайсии ще струва 19 лв… (тоя сок е 1.90)

  8. “кутии като на натурален сок” 😀 Да знаеш пък колко натурални са “натуралните” соковеее…
    Вубще, колкото по-малко се косумират подобни неща от кутия, толко по-добре.

  9. Има хубави сокоизтисквачки – на разумни цени. Само миенето после е гърч, ама сокът е 6. И от краставици става, чудно е.

  10. Principessa
    08/06/2009 - 11:34

    Оф… мисля че пак са спестили 1-2 Е-та. Тия така наречени натурални сокове са вода с консерванти и оцветители, та 30% кайсии си е направо много. Между другото съм срещала и сокове (от ябълка, ако добре си спомням), на които пише 100%. Предполагам че отзад пак пише цялата тази гадост, което не прави 100% сок, ама айде…
    Те и фрешовете не са кой знае с какво съдържание, ама поне са прясно изстискани.
    А по въпроса с водата, е хубаво да се редуват изворна с минерална, но етикетите е добре да се четат, защото в някои води има доста високо съдържание на хлор. Иначе се продават кани за филтриране на водата.

  11. aз пия вода от чешмата, за вас не знам 🙂

  12. Не само Флорината и не само сока от кайсия е с подобно съдържание на плод 🙂 А пък съдържанието, се съмнявам до сега да е било скрито. Това, че чак сега го забелязваш е вече друг въпрос 😉

  13. Сандо
    08/06/2009 - 11:53

    Като студент бачках в един склад за напитки до Марсилия и с интерес наблюдавах през лятото как “100% натурални сокове” стояха на жегата под слънцето със седмици без да се развалят. Същото се отнася и за марковата бира.

    Както и да го мислим, всичко е химия. Натуралните сокове са направени от плодове на прах и захар, или в най-добрия случай с плодово пюре. Понякога не е бъкано със захар, но заместителите са също толкова вредни. Така че – бистра водица, мирна главица!

  14. Славо
    08/06/2009 - 11:54

    Ами погледни “натуралните” сокове на други фирми и ще видиш, че 90% са точно така. При това от много време. Cappy, Pfanner, Prisun, БББ, всичко е или от пюре, или от концентрат (с изключения). На кутиите обаче не пише НАТУРАЛЕН сок, така че според мен няма много подвеждане. Просто потребителите са свикнали да казват на всеки сок натурален. На истинските пише Фреш или 100%, така че няма как да ги изпуснеш.

  15. Principessa
    08/06/2009 - 12:07

    Отказах се да пиша един коментар, щото темата не е за водата, а и е много затормозяващ съзнанието. Който се интересува,има книги по темата.
    А за водата от чешмата, и аз пия понякога, защото не си въобразявам че и на бутилките си пише всичко, потребителят винаги става жертва на манипулациите на търговците.

  16. Румен Вълков
    08/06/2009 - 12:30

    ….някакъв концентрат и вода за разреждане…А КАИСИЙ…от дървото,ако има.

  17. Както е казал Славо ситуацията е подобна и при другите производители. Отбягвам газираните напитки поради ред причини и е нормално да обръщам внимание на соковете. И на мен обаче ми направи впечатление малкото процентно съдържание сок в тях, дори в тези с парченца плодове и т.н. А ми се струва, че някога на кутиите пишеше натурален сок и вътре наистина имаше натурален сок (добре де, повече от 30% съдържание). Но може и да греша. Иначе има и по-лоши ситуации… на един с ябълка пишеше “ябълков сок – 17 %”. Не помня производител.

    Аз обаче намерих решението – от 2 месеца яко боза. Евтино, вкусно, даже с известни уговорки може да се счита за хранително. Чужденците могат да ни завиждат. Жалко, че през лятото бозата е много неудачна покупка…

  18. бозата, за съжаление, се подслажда с аспартам, не със захар, което я прави леко вредна.

    и аз я пия де, но не прекалявам

  19. Сандо
    08/06/2009 - 13:07

    Девизът на кварталния пияница – “Водата е за миене, а не за пиене!”

  20. За каните знам и имам вкъщи – BRITA-та е велика, водата от нея е много по-хубава от чешмяната (от достоверен източник съм чувал как сипват хлор с лопатата). Въпросът беше за местата, където щеш не щеш трябва да купиш бутилирана вода, като при това единственият избор е минералната (щото няма изворна) – много ли е вредно ако пиеш всеки ден или тая отрова с 30-те % кайсия в нея е по-удачен избор? Между другото се продават и едни “пуншове”, които така и не съм се престрашавал да опитам, понеже са по-евтини от водата

  21. с “пунш” са ме черпили като съм бил на гости – имат вкус на турските дъвки от 1989-та и едновременно на пластмаса…

  22. Любомир Попов
    08/06/2009 - 14:56

    Едно време, през социализъма, имах приятели, които ходеха на бригада в консервна фабрика. Правеха нектари. – от ябълка, от праскова, от кайсия. Интересното беше, че на входа на фабриката влизали само ябълки, пък на изхода гореизброените разновидности нектари. технологията била следната – обелжат се корите на ябълките, но не се изхвърлят, а се пресоват до максимум, добавя се концентрат от кайсии или праскови и излизат със съответния етикет.

  23. И аз пия вода от чешмата и ми е много смешно като някой ми каже как тази вода била мръсна, миришела и други подобни недоразумения. Публична тайна е (е, за някои е конфиденциална, де), че бутилираната вода също идва от чешмата.

  24. Водата от чешмата си е задължителна за пиене, в нея има почти вснички вещества, необходими на организма. Соковете – че то за фреш дори не е необходима сложна сокоизстизсквачка – една от най-обикновените, доста портокалки и силна мъжка ръка. Еееее, кой то държи и на праскови и на кайсии, да му мисли. 🙂

  25. Зависи къде ти е чешмата, какъв ти е водопровода, колко пари има ВиК-то ти за ремонти, дали трябва да сипва хлор с лопатата, за да не погинат клиентите поради дупките в тръбите, по които изтича повече от половината вода, но за сметка на това се вливат всякакви гадове…

  26. Хриси
    08/06/2009 - 18:52

    Аз не мога даже на котката да предложа това мръсно-жълто, противно нещо, дето тече от чешмата, набедено за вода. Пък аз да го пия – нихт! 😀 Ползваме си изворна…

    Колкото до соковете, 30%-то съдържание не ме учудва – в колбасите месото е доста по-малко, маргарините са бавнодействаща отрова (макар и обявена за витаминозна, хахаха), във вафлите има меламин, в сиренето – тебешир… и понеже има от пиле мляко, изборът какво да си вкараш в организма е изцяло твой 🙂

    То наистина е публична тайна, че един производител ще ползва суровини, дето му излизат по-евтино, но пък от потребителя си зависи дали ще чете ситния текст на опаковките, преди да ги метне в количката с покупки 🙂

  27. Хмм, ползва се тиквен сок, само да споделя. Не вода.

  28. Аз пък съм на принципа от всичко по малко. Въобще ще няма ни навреди ако купуваме боклуците от пазаранта мрежа(не говоря са парти кола от 35ст. или нещо подобно). Лично аз мястам, че е добре да разнообразявам напитките както и останалите хранителни продукти.

  29. Аааа, ама те и кайсии слагат…
    Съсвсем сериозно, в тия “натурални” сокове освен че яко химия, използват само тия плодове дето не могат да продадат иначе – скапани, презряли, натъртени и т. н.
    Яко вода от чешмата…

  30. Аз не мога да понасям софийската чешмяна вода :(. Затова или си купувам, или ходя да наливам от изворите 🙂

  31. Алекс
    08/06/2009 - 20:27

    Защо посегнаха на бозата?

  32. хайде холан, пишело ‘кайсия’, пък имало намсикво…
    в шоколада ‘Кума лиса’ лисици ли искате да има…?
    впрочем там, където пише ‘Жени’ има малко жени и повече лай*а…

  33. Обеликс
    09/06/2009 - 00:38

    Това с рекламата за редуването на минералната и изворната вода е глупост!

    Цялата работа е, защото много хора си точат минерална вода в туби от “изворите” – централна баня, горна баня, княжево.. говоря за София.

  34. Хриси, не знам къде живееш, но аз винаги съм имал нормална чешмяна (безцветна) вода.

  35. Михаил
    09/06/2009 - 13:29

    Странно защо в “Кайсия” искаш да има кайсия.
    Аз също бях изпаднал в подобно заблуждение (http://www.kenanoff.com/blog/archives/483), но услужливи коментатори ме извадиха от него.

  36. Вие, като си купите бисквитки ‘Катеричка’, да не очаквате катерички да има в кутията? Невъзможно е да имаш 100% сок от който и да е плод, освен може би ябълката и ананаса – останалите имат прекалено малко … течно съдържание, и за да ти изкарат една чаша сок, ти трябват 1-2 кг плод. Ако не вярвате – купете си сокоизтисквачка и тествайте. Затова се пресоват целите плодове, барабар с кори, семки, дръжки и подобни, прави се плодово пюре, което после се разрежда, за да се получи сок, НА ТАЗИ ЦЕНА! и за да се запази сокът, без да се вкисне на 2рия ден, се добавят консерванти. Какво толкова чудно има? И да, ползват се дефектирали плодове, 3 и 4-то качество, които не могат да се продават по друг начин ( в касетки на пазата например).

    В известен смисъл, сокът е 100%-ов – от 100% плодово пюре се прави. Въпрос на интерпретация… 🙂

    ПС> Дядо ми е професор по хранително-вкусова (Консервиране), той ми ги е разказвал тези неща…освен това си правеше собствени плодови концентрати, с които ме поеше като малък…да, има химия в соковете, но пазарът си казва думата – за да е продаваем, трябва да е евтин…

  37. Пия вода само от чешмата /Габрово/ – минерална пия само на път. Няма нищо по-хубаво от чешмяната вода, с минералната не мога понякога да си утоля жаждата.
    А за лятото ето това е идеално – 1 настърган лимон, малко захар, много лед във висока чаша и вода от чешмата.

  38. разбиращ от сокове
    17/06/2009 - 17:59

    tL_ казва:
    June 9th, 2009 at 3:13 pm

    Вие, като си купите бисквитки ‘Катеричка’, да не очаквате катерички да има в кутията? Невъзможно е да имаш 100% сок от който и да е плод, освен може би ябълката и ананаса – останалите имат прекалено малко … течно съдържание, и за да ти изкарат една чаша сок, ти трябват 1-2 кг плод. Ако не вярвате – купете си сокоизтисквачка и тествайте. Затова се пресоват целите плодове, барабар с кори, семки, дръжки и подобни, прави се плодово пюре, което после се разрежда, за да се получи сок, НА ТАЗИ ЦЕНА! и за да се запази сокът, без да се вкисне на 2рия ден, се добавят консерванти. Какво толкова чудно има? И да, ползват се дефектирали плодове, 3 и 4-то качество, които не могат да се продават по друг начин ( в касетки на пазата например).

    В известен смисъл, сокът е 100%-ов – от 100% плодово пюре се прави. Въпрос на интерпретация…

    ПС> Дядо ми е професор по хранително-вкусова (Консервиране), той ми ги е разказвал тези неща…освен това си правеше собствени плодови концентрати, с които ме поеше като малък…да, има химия в соковете, но пазарът си казва думата – за да е продаваем, трябва да е евтин…
    човека е много близо до истината но не съвсем.
    не се слагат консерванти а въпросният сок се вари и се пълни във въпросните кутии в стерилна среда.това е на съвсем разбираем език иначе нещата са доста по сложни.горе долу както бабати едно време правеше сок меля плодовете вари ги със захар налива в шишета и ги стерилизира.същите сокове изкарваха по година и повече.като не вие ясно недейте да пишете глупости защото в българия всеки разбира от всичко.
    Въпросният сок се прави даже от български кайсии може да ви звучи като виц ама е истина.

  39. Ма натурален сок по принцип не означава нектар /което по правило трябва да е с ест съдържание около 60-70%/, нито пък фреш с 90% съдържание на плод.
    за натуралния сок е характерно да е с плодово съдържание между 15-40% 🙂
    а тези 100% натурални сокове, означава че не е използвано пюре, а директно плод.

  40. po vuprosa sus 100% sok. tova ozna4ava 4e njma zahar v soka, a ne 4e e 100% sok ot qbulka, ili portokal.drugite koito sudurjat zahar sa nektariiiiiiiiiii

Leave a Reply

Задължителните полета имат *