Обичам я тая криза!


Намалиха ли ви заплатата? Не. На всеки магазин ли има разпродажба? Да.

Като че ли не е толкова лоша кризата…

Да, знам – на повечето от вас, които имат бизнес, им намаля оборота значително, печалбите спаднаха. Няма как да е иначе – икономиката е циклична, минава през пикове и спадове. За обикновения потребител като мене обаче, както и като цяло, кризата, реално погледнато, има по-скоро положителен ефект. Какво “по-скоро положителен” ве, аз направо се влюбих в нея:

– Търговците слязоха малко на земята с тия цени. Вместо както преди да се надпреварват в това кой ще ме зашемети с по-абсурдно скъпи стоки, повечето магазини, притиснати от липсата на клиенти, обявяват големи намаления – вече свикнах да виждам витрини с изписано с големи букви 70%. Правят се какви ли не промоции. Примерно любимата ми марка Andrews във всички свои магазини дава 3 ризи по избор за 50 лв. вместо за около 190, колкото биха били нормално. Наскоро Комисията за защита на конкуренцията забрани (защо ве?!?) на една автомобилна фирма да ти подарява кола за 20 хил., ако си купиш джипа им за 88хил. (но за глупостите на КЗК друг път).

Цените намаляват, а доходите реално не спадат. Замисли се – твоята заплата намалиха ли я? В 90% от случаите отговорът е НЕ. Фирмите съкращават бройки, но не масово, а и избягват да махат качествени служители – все пак кризата няма да е безкрайна, а кадърните хора не растат по дърветата. Някои ги изгониха де…

– Wanna-be-юпитата понамаляха. Че имаше глад за квалифицирани кадри – имаше. То и сега има. Но кризата поне от моята не-работодателска гледна точка, има чудесният ефект да кара работодателите да си подбират персонала по-грижливо и да не назначават с 2 бона стартова заплата селянчета, завършили УНСС задочно, които не знаят да пишат като хората, ама имат претенции и самочувствие до небето. Срещите и комуникацията с такива индивиди силно ме изнервя, а напоследък бройката им е видимо изтъняла – или са им казали “чао”, или ги гърчат да бачкат и не им стига време за надувки 🙂

– Wanna-be-юпитата понамаляха, част 2. Не знам за вас, ама са ми доста досадни, до степен леко да ме дразнят, разни хорица, които се опитват да демонстрират не само по-голям умствен багаж отколкото имат, но и много по-добра материална благосъстоятелност, околкото са им възможностите. Тия нови големи коли и черни джипове по улиците далеч не са собственост само на рентиери, мафиоти и бизнесмени – наблюденията сочат, че една значителна част от лъскавите возила са заробили някой, който яде само филии с маргарин, за може да им плаща лизинга, само и само да се прави на гъзар. Заплатата ти е била точно толкова, колкото да си плащаш заема за джипа и vertu-то на пуфито? Съкратиха те? Уау, как ти съчувствам 😉

– Поръчките изведнъж са винаги в срок.Ааааа, няма как да стане преди идната сряда. Кво, трябва ви за утре? Нееее, няма начин, имаме много работа.” Няма начин ли? Напоследък съм изумен от експедитивността, с която се вършат всички подизпълнителски дейности за доставки и услуги. Изработват и доставят от днес за утре, даже да са претрупани с работа. Не закъсняват за срещите, не пропускат обещани обаждания, странно как започнаха да получават всички мейлове, които им пращам (знаете го тоя номер – “Неее, такъв мейл не сме получавали!“). Което ми улесни живота значително. Станали са и забележимо по-учтиви и сговорчиви към клиентите, даже за малки поръчки.

– Мутро-барокът май ще изчезне. Ако имаме късмет. Използвам термина мутро-барок най-общо. Нали все мрънкате, че инвеститорите в България не били каквито трябва, а само целели бързите печалби, не им пукало за природата, били неуки мутри и т.н. Е, точно тия рискови играчи и опортюнисти в момента са собственици на по няколко хотела, празни като кукувиче гнездо и/или няколко строежа със стърчащи железа, за които са похарчили всичките си пари (който и да им ги е дал) и са се заровили до гушата в кредити. Изведнъж перспективата да бетонират Рила и де що видят черноморски плаж, не им е толкова розова и да се надяваме, че мислите за устойчиво развитие, разумни бизнес планове и дългосрочни инвестиции постепенно нахлуват в иначе необременените им от излишна информация ъгловати тикви.

Изобщо, това му е хубавото на свободния пазар – при него има еволюция. Еволюцията се базира на смъртта на неприспособените, а икономическите кризи са като хищниците на нашия свят – премахват мършата от стадото и карат самото стадо да бяга още по-бързо. Фирмите намират по-ефективни (и приятни за потребителите) начини да продават, свалят цените, юркат продавачите си да са вежливи, а в обществото дразнещите прояви на кичовщина намаляват до едно доста приемливо ниво, докато общата покупателна способност даже се повишава 🙂

За данъците и субсидиите
Реалността и бъдещето на професионалния спорт

Коментари

  1. Ангел Грънчаров
    24/08/2009 - 09:10

    Анализът е добър, бравос! 🙂

  2. DigitalRebel
    24/08/2009 - 09:50

    има един момент в кризата, за който не си споменал, а именно това, че хората сега спестяват повече, защото не виждат сигурност в бъдещите си доходи. И поради това не потребяват стоки и услуги, които могат да “почакат” – примерно за какво са ти три ризи за 50 лв. след като в гардероба си имаш вече 5 от същата марка!? Ето ти как се спестяват 50 лв от излишни неща. Като тръгне купувача да “стиска парите”, а оттам потреблението намалява, оттам пък доходите на производителите намаляват, те пък съкращават разходи и става един омагьосан кръг! мен вече не ме впечатляват големите намаления, считам ги за нормално при условията на днешното време.

  3. Светла (една от всичките)
    24/08/2009 - 10:03

    Това за ползите от кризата и по-специално – за нарастващата покупателна способност, си е лично твое заключение. И то е в противоречие с моите наблюдения. Мога да оценя приблизително, че заплатата ти е поне три пъти по-висока от моята, та затова не усещаш така отчетливо какво става с цените на по-простите стоки – по-евтината храна, например – зеленчуци, варива. При теб разходите за храна със сигурност не съставляват половината ти заплата, а при мен вече я надхвърлят. И много слабо ме интересува, даже никак, цената на джиповете или на марковите ризи. Освен това ти, доколкото ми е известно, не се грижиш за болния си син, който от 6 месеца е и безработен. Но от това не е оздравял, а лекарствата никак не са поевтинели. А пък и да са спрели на майка ти интеграционните надбавки към пенсията, едва ли 18 неполучени лв. ще са чак такъв проблем. Та така – на някои, на мен в частност, тази т. нар. криза просто ми идва в повече.

  4. съчувствам ти, но едва ли кризата е виновна за личните ти затруднения.от много добре знам какво става с цените на зеленчуците и варивата, щото ги потребявам всеки ден – не съм забелязал да се покачват, а месото си е направо евтино.

  5. Ицката
    24/08/2009 - 10:45

    За цените не си прав. Аз не забелязвам някаква кой знае колко осезаема промяна надолу. “Примерно любимата ми марка Andrews във всички свои магазини дава 3 ризи по избор за 50 лв. вместо за около 190, колкото биха били нормално” – не, батко, не е “нормално” да струват 190, а 50, както сега, че даже и по-малко. Да, истината е, че реалната цена на тези така наречени “маркови” дрехи е с поне 300% завишена по нашите магазини. Та, на това ако му викаш намаление на цените, окей, ма със сигурност не важи за стоките за бита, храната и др. Примерно цената на имотите – в продължение на месеци се тръби нон-стоп как падали цените на апартаментите – нищо подобно. Държат си минимум 850 евро на квадрат и това по крайните квартали. Панелките им пада цената, да, ама.. панел.. 🙂

    Иначе лично аз кризата не я усещам да ме товари. Мога да купя горе-долу същите стоки и услуги както миналата година по това време. Аз също съм от хората, на които не им е намалена заплатата, че напротив – преди един месец даже ми я увеличиха 🙂 малко, ама все пак увеличение. Но аз съм един прост работник в небългарска компания.. В частния сектор нещата са доста по-кофти в момента. Ти си го описал 🙂

  6. имотите държат цени, ама само по обявите. тя селската алчност мярка няма, но виж реално сделки на какви цени се правят и пак ще си говорим.

    и аз останах изумен, че в Белене цените по обяви са минимум 1000 лв. на квадрат, ама всъщност жилищата се търгуват доста по-евтино

  7. Ицка, какво означава “имотите си държат цените” ? Цитираните от теб цени са само по обявите, изостанали от по-добри времена ( то в същите времена още живеят някои от т.нар. агенти на недвижими имоти ), но реалните сделки се сключват на много по-ниски цени. Като правило е, че разговорите започват от обявената цена минус 30%

  8. Ванко
    24/08/2009 - 11:05

    Ицката, какво ще рече 300% завишени?

  9. Има пред вид спрямо производствените, вероятно.

    Възгледът, че стоките притежават някаква обективна цена, някак си заложена в самите тях, зависеща само от вложения в тях труд, и че продаването им на по-високи от тая цени е “спекулация”, има широка подкрепа сред народонаселението, за съжаление.

  10. Цените на имотите падат бавно.. няма как става дума за много пари/или поне за толкова са се били нагласили/ и хората се стискат. Викат си ето утре кризата ще свърши и пак цените ще се върнат като миналата година. А тя кризата като я гледам 3-4 години ще ни мъчи. Другият вариант е някой да ни подари едни 20-30 милиарда заради черните ни очи.

    А ако наистина кризата продължи още година.. и теб ще засегне. Покрай сухото винаги гори и суровото.

  11. и да ни подари някой 30 млдр какво ще стане? най-много инфлация…

  12. Мда, аз си купих нов костюм пък за 120 кинта /който преди е бил 320 лв,/ + комплекта от трите ризи за 50 лв.
    Миналата година сезонната промоция беше 2 ризи за 50 кинта, байно… щото аз 90% от случаите купувам Андрюс или Аполон..
    Е, от време на време се гъзаря с Денил, примерно… Но 1. Андрюс не е чак толкова “марка”, въпреки, че за нашия пазар е добра, достъпна.
    2. Аз не купувам “марка”, просто мен ми трябва нормална риза, е по евтините не стават за нищо, тъй че ги изключвам
    3. Мен пък резнаха заплатата с 5%, но не съм загубил доходите си, щото имам и други такива. Апропо, но и разходите ми са се повишили,

  13. щото ся имам и половинка, та покрай нея, в срв с миналата година … Но като цяло от кризата аз лично нищо не печеля. а на мен не ми дръннаха заплатата заради кризата, а заради незадоволителните резултати на компанията, а те не са от кризата ))) Ние сме в такъв сектор, че нас кризата не ни лови. и нищо не губя, просто животът ми е по-друг в свр с миналата година

  14. тва Денил за пръв път го чувам… Принципно гледам да пазарувам български костюми и затова избирам Андрюс – денил как са с качеството и цените?

  15. коментар от Свежо: да, уж е криза, а всичките ми колеги от университета ходиха на слънчев бряг 😀

  16. Иво Апостолов
    24/08/2009 - 12:07

    В дългосрочна перспектива, за нас е по-добре кризата да продължи по-дълго. Защото само тогава ще се промени и манталитета на бизнеса у нас, а не само да се съкращават временно разходи. В противен случай, отминавайки бързо, ще доведе до повишена арогантност на тези, които оцелеят.

  17. Абе май само с мутро-барока не се получава нещо.
    Може да понамаляха темповете леко, но бетонирането на градинки, детски площадки и междублоково пространство продължава с пълна сила.
    Включително и в провинцията.

    Ужасих се преди няколко дни как в Търговище се застроява всяко свободно място както в “Младост” в София.

    Строят даже … мол! Без коментар, че ще всички спамфилтри ще ме изритат, ако коментирам…

    А то плажове не останаха. Виж част от Рила ако се спаси, добре ще е.

    Абе няма ли да фалират стотина строителни предприемача и 10 пъти по толкова от клиентите им, че да мирнем малко!

  18. ами денил като качество са супер, но са и 2Х на цените на Андрюс, въпреки, че там като ходих по намаленията за 450 кинта се напълних с всякакви чудесии: няколко чифта ботунели, няколко ризи, костюм, няколко вратовръзки. Но са си скъпари… иначе с по-як дизайн и избор..
    Обаче като хванеш намаленията и всичко е супер…
    Срв костюм при Денил няма за суми под 200 кинта /дори при намаление на цените/ Иначе не са българи )))

  19. абе пу пу да не ми е уроки, есента ще мога да си ги позволя 🙂

  20. Ми аз сега не съм ходил да ги зяпам, ама май има яки неща, до 15 септември, а след това брат…. дано пуснат следващото -70% ))))
    Щото и аз требе да понапазарувам за зимата, и то за съжаление костюми, дето ич не са ок като пари… а и нали не ходя с къс ръкав риза, там поне съм добре… ма зимните костюми имат тенденцията да са с по-високи цени, от една страна заради по-голямото търсене /много хора през лятото не одят костюмирани/, ама зимата … Ма ако минаваш покрай тях хвърли им един поглед… А февруари промоциите им са трепач )))

  21. d1sc0_c1t1z3n
    24/08/2009 - 13:04

    Абе хората ви казват как нещата от първа необходимост поскъпват, вие си лафите каква ризка да си купите. Колкото и новоизлюпени новобогаташчета да създават илюзия, че нацията ни не е особенно бедна, все още има хора, които едвам свързват двата края и тази криза никак не им се отразява добре!

  22. мммм, следващия път като решим да си лафим, първо ще се консултираме с тебе дали е уместно 😉

  23. Ицката
    24/08/2009 - 13:45

    Longanlon, другия Пешо: Кажете де са тия ниски цени на имотите, че пряко ме интересува (сериозно 🙂 ). -30% викаш. Аз досега преговарях с няколко брокера, най-голямата отстъпка дето ми направиха беше -10% от стойността. Навсякъде другаде смъкват по 1000-2000 евро макс. В младост за по-малко от 850 евра на квадрат аз лично не мога да намеря. Пак казвам, говорим за що годе прилично строителство, не за панел 🙂

  24. Е, за София не знам…

  25. Някой
    24/08/2009 - 14:03

    Грешката е моя – реших, че ще се говори за нещо стойностно 😉

  26. Е няма никаква грижа, по отношение на консултацията, де )))

    Абе хората ви казват как нещата от първа необходимост поскъпват, вие си лафите каква ризка да си купите. Колкото и новоизлюпени новобогаташчета да създават илюзия, че нацията ни не е особенно бедна, все още има хора, които едвам свързват двата края и тази криза никак не им се отразява добре!

    Виж, мен просто ми се налага да съм облечен официално… иначе няма да ме вземат насериозно. Иначе мога да ти дам консултация и къде в София да си купиш най-евтино сирене, кашкавал и тн, вкл какво е най-удачно да купиш, така че да ти стигне като храна за по-дълъг период, и да те храни стабилно…

    Та за нацията и колко е бедна мога да говоря много, но пък и колко е мързелива … също много мога да говоря…

  27. Ангел Грънчаров
    24/08/2009 - 15:16

    Явно да плашиш българина с криза е все едно да биеш куче с пръчка шпеков салам 🙂

  28. Бе аре молим ти се – криза, пък като седнеш на заведение – и нема кой да те обслужи. Строежите у София продължават с пълна сила.
    заведенията фул, а всички ходят на море по 2 пъти, баси кризата… Мойте хора, например 3 пъти по 7 деня /календарни/ в отпуск, то не беше Тунис, то не беше Хърватска, та Палма де майорка, та българия, та бали му майката… Хем да кажеш, че взимат кой знае кви заплати… бе явно кризата обезцени услугите, иначе кой ще намаже с ексурзия до Тунис с 99 евро ол инклузив + 80 лв летищни такси за една седмица.
    Или 4 звезди в Кушадасъ в пика на лятото за 300 евро, ултра ол инклузив… Бахти примоциите.
    А като гледам и по селата: “Ние винаги сме си били в криза, кво по-различно” демек с криза без криза, важно е колко пари имаш в себе си този месец… пък другото са измишльотини…

  29. dimitkoster
    24/08/2009 - 16:16

    Абе и аз да се включа за ризките на Andrews. Налага ми се да ходя на работа с костюми. Миналата година се възползвах от намаленията им, тая година пак.
    Питай ме сега дали ще си купя от Andrews риза за 60-70 лв., като знам че след няколко месеца ще мога да взема 3-4 за тази цена.
    Същото е и с Benetton – миналата година 2 костюма на цената на един, тази – 3 ризи за 70 лв.
    Питай ме кога ще дам 90 лв за една риза – на куково лято.
    Е да, ще чакам да дойдат намаленията, ама и без това не бързам много.

  30. Любомир Попов
    24/08/2009 - 16:37

    Денил е чисто българска фирма. Собствениците са двама братя близнаци Емил и Младен.

  31. аз все имам чувството, че Денил не са българи, ама може би е заради факта, че имат страница на ekglish и на руски… Добре, де моя грешка, не съм се интересувал кой е собственик…
    иначе ся видях, че имат и карти за намаления )))
    Иначе dimitkoster, супер си прав, аз веднъж направих грешката да си взема от Cielo и от некъв друг умрял магазин ризи за по 70-90 кинта и от тогава вече съм само по намаленията… Верно, че “уж” били стара колекция, ама аз не се срещам чак с такива гъзари по време на работа, дето гледат последен писък на модата. иначе познати бол имам… ма мен ми требе за работа, не за пред приятели )))

  32. Като стана дума за костюми, аз пък съм фен на Агресия 🙂 Цените не са много “народни”, но материалите и изработката са перфектни.
    А относно кризата, “леко” кофти се работи, когато не знаеш, кога и дали фирмата ти ще фалира. Поне при нас е такава ситуацията. 🙁 Персонала ни е съкратен с повече от 50%.

  33. Миряна
    24/08/2009 - 19:52

    На 49 години съм.От както се помня ме тресе финансова криза.Семейството ми е от трима човека…съпруга ми и дъщеря на 20 години, студентка 3 курс.О да и котка на 2 години.От 29 години работя на едно и също място.Голяма и богата фирма и в онези и в тези години.Съпруга ми работи в същата фирма.Спадаме към така наречения квалифициран персонал…работа която не може да върши някой хванат от улицата.Помагаме на родителите си в случаите в които не могат да се справят сами.Общия ни доход е 1900 лева.Караме кола(не е джип още по-малко лъскав)по необходимост.Опитвам се да си спомня последния път когато ходихме на почивка в Боровец но спомена нещо ми се губи.Понеже сме типа„селяни с претенции„ опитвам се да подържам добър стандарт на живот на дъщеря ми.Убедена съм ,че доброто самочувствие е част от успеха за каквото и да става дума.Имаме два кредита(бяха наложителни)и се справяме.По дяволите справяме се и всеки божи ден се проклинам заради това.Страшно много ми се иска да кажа…не мога повече бях дотук да забия в гората , да дишам чист въздух и да спя спокойно.Да смажа с пета изяждащия страх та чак да изцвърчи ,да му се изхиля в лицето и да му кажа…майната ти не ми пука.Не ми пука с какви дрехи съм облечена ,не ми пука колко дълго ще трае кризата,пука ми че пропилях много дни в ненужна суета.
    Longanlon страхотно редиш думите,но така яко си се капсаловал в собствения си социален статус та чак се чудя защо ли разказах всичко това…така или иначе няма да схванеш за какво иде реч.Дано коментара ти да има продължение след известно време и някак си да си успял да надникнеш и от другата страна на нещата.

  34. хехе и какъв е “собственият ми социален статус” в който смяташ, че съм се “капсуловал”? ако някой си купува ризи, а не само домати, тва значи, че е “от богатите” ли? като гледам, огромната разлика между мене и тебе не е в доходите – получавам съвсем малко повече от тебе.

    огромната разлика е, че на теб собственият ти живот очевидно не ти харесва и живееш в “изяждащ страх”. направила си избор как да живееш, но не ти харесва резултатът, както личи от всяка дума на коментара ти, и си смазана от огромния товар, с който сама си се натоварила.

  35. Има пред вид спрямо производствените, вероятно.

    Възгледът, че стоките притежават някаква обективна цена, някак си заложена в самите тях, зависеща само от вложения в тях труд, и че продаването им на по-високи от тая цени е “спекулация”, има широка подкрепа сред народонаселението, за съжаление.

    Не знам за икономическата криза, но светът навлиза в друга криза. Много по-голяма и разрушителна. И вече е време да спрем да се интересуваме само от дизайнерски дрешки, социални осигуровки, лъскави автомобили и положение в обществото. Консуматорския глад на така наречените “бели държави” надхвърля нормалните и разумни граници. Дебне ни екологична криза, бедност,суша, пренаселение в бедните държави, напр. Индия, а то там и преселение на хора. Преселение, което може да доведе до неясни последици. И изправени пред тези времена е неразумно да купуваме джип и да ни подаряват кола, да купуваме дизайнерски дрешки и три ризи за 50, 100 или 150лв. И ако тази криза настъпи, тогава какво значение има в какъв джип си разхождал задника си и какъв е бил “стандарта” ти на живот? Човек се нуждае от храна, близки хора и труд (включвам и умствения). Потрудете се малко умствено за да видите, че този свят няма да може да продължи дълго така. Нуждаем се от генерална промяна на ценностите за да се спасим. Вижте кризата, която ни очаква: http://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU

  36. АХАХАХАХАХАХА

    и каква е тая “друга, по-страшна криза” дето ни очаква? и защо?

    защо белите държави да трябва да “спрат да се интересуват само” от консумеризма и да променят начина си на живот, след като проблемите, за които ти спомена са именно в другите държави – в тия, които живеят по различен начин, не по капиталистически?!?

    не е ли по-логично тия, които имат проблеми, да променят начина си на живот и управление, за да се оправят?!?

  37. Здравей,
    благодаря за бързия отговор. Предлагам да изгледаш филма, изключително интересен е, но избора си е твой.
    Тук не става въпрос за капитализъм, комунизъм или какъвто и да е строй, ред или т.н. Тези които имат проблеми, както ги наричаш, заплашват твоята къщичка, защото ние сме свързани. Живеем на тази земя и все още не можем да запалим ракетата и да отлетим на друго място. Затова трябва да се интересуваме от съседите. Пък и проблема е прекалено сложен за да го решим ние с теб. Човек е роден с възможност да прави самостоятелен избор, и ако този избор ти дава добро самочувствие, за това че ходиш с метрото и по този начин не гориш бензин и така дори с малко и в рамките на собствените си възможности помагаш на земята, вместо да имаш самочувствие, защото караш джип с повеч екстри от другарчето ти по чин (става въпрос за коментара на Миряна, но може да се погледне и по-общо),то така също би могъл да се чувстваш щастлив и пълноценен.

  38. Всъщност, бих казал, че именно защото сме свързани, живеейки в нашето, консуматорско общество и купувайки си джип, човек допринася за съхраняването на природата.

    Парадоксално? Не.

    Забележи, че най-големите замърсители на планетата са Индия и Китай. Забележи огромните екологични проблеми, които има Русия. Въздухът в САЩ и Западна Европа е много по-чист от този в развиващите се държави.

    Само развитите страни могат да си позволят да опазват природата. Именно развитието на технологиите и икономиката (което е пряко следствие от консумеризма, защото много консумация означава много пари) позволява екологично чисти производства и наличието на достатъчно материално осигурени хора, на които им пука за природата. Бедните в Китай и Индия са загрижени първо да имат работа и храна – те се радват да работят в големия завод, независимо колко пуши той.

    Изходът от замърсяването е именно развитието, а не ограничаването му.

  39. Абе, dakly.dim, ти защо смяташ, че три ризи за 50 лв са няква гъзария? Кво да ходя да си купувам 5 ризи за 50 лв от битака, с некви вредни материи и изглед на клошарски дрехи??? Дрехи, които точно след 1 месец сигурно няма да стават и за парцал за чистене…
    я се осъзнайте малко… а, на човек му трябва това, което му трябва… и след като на мен ми трябват ризи и костюми, значи ми трябват… и да по този начин подпомагам шивашкия бизнес, например, където работят обикновени хора…

  40. dragostina
    25/08/2009 - 10:34

    коментар от Свежо: И ние тази година ходихме на Несебър. До сега не можехме да си го позволим. 🙂 (thumb up)

  41. Абе и аз нямам нищо против кризата, поне засега. Е, не ми вдигнаха заплата както очаквах, ама ще го преживея някак, просто отложих ремонта на банята за догодина 🙂

    Но забелязвам, че някои цени са се вдигнали, а пък аз все ги чаках да паднат, уви… Бях си харесала една раница на Head, ама вместо да я намалят, те вдигнали цената – за тия хора няма ли криза, тюх да му се не види! 🙂

    Иначе съм твърдо “за” охлаждане малко на страстите. Не мога да я разбера тази идея да се живее на кредит – няма пари да си купи свестен диван, ама си взел на лизинг за 2 бона плазма с ееееее те такъв екран, а на милото подарил жисием със стъкълца Сваровски?! Колата и тя на лизинг. Пък обемът на работа се свил, поръчки няма, бонуси – също, аууу криза. Ми криза, кой те би по главата да се простираш извън чергата си?

  42. коментар от Свежо: Не бързайте да се радвате обаче!
    -виждали ли сте вълнА която се отдръпва в морето, зада се върне с още по голяма сила????!

  43. коментар от Свежо: Абсолютно невярно и фалшиво безпочвено твърдение … така може да пише само лицимер или човек който не вижда по далече от носа си …… 🙁

  44. Медала има две срани 🙂 Колкото хора, толкова мнения. Не смятам, че три ризи за 50лв. са гъзария. И не си спомням да е написано от мен такова твърдение. И Longanlon е прав, че развитието би позволило да опазим това което имаме. В развитието е ключа :). Говорех по-скоро за ценности и възгледи и е редно те също да търпят развитие, адекватно на световните промени. А за шивашкия бизнес конкретно, не мисля че подпомагаш точно обикновените хора работещи в сферата. Достатъчно сведения в медиите има по въпроса. Желая успех и информиран избор на всички, които се включиха по темата. И забравих да спомена, че статията на Longanlon за кризата ми хареса много, като свеж полъх е сред мрачните коментари из интернет, вестници и телевизии.

  45. Страхотно. Поздравления. Това е реалността и ти ни потопи в нея по най-истинския начин.Аз също осмислям случващото се, като нещо много положително и градивно. Дано, наистина стадото се освободи от мършата. Това, което ние не успяхме да елиминираме през годините, кризата ще го постигне. Дай боже стойностното да оцелее и просперира. Не ми се иска да си мисля, че това е поредния балон, съдържащ празни надежди и смешен ентусиазъм.

  46. за някои смешен, за други – не чак толкова 🙂

  47. На мен пък ми намалиха заплатата с около 20%. Да българина приема по-високата от производствената цена за кражба направо без да брои разходите за транспорт и, че хората които му продават тези стоки трябва да ядат също(печалбите на собствениците не ги слагам в сметката за тях е ясно). Това за въздуха в САЩ обаче не е вярно ама хич.

  48. И не виждам как намаляването на заплатата ми би ме направило по-вежлив към клиентите…

  49. Ей педерастче малоумно!!!!! Хората остават на улицата с малки деца,защото спират плащания по ипотеки бе олигофрен посран!Половин България работи за сто лева аванс,макар че се подписва на цяла заплата! А ТИ СЕ РАДВАШ НА РИЗИТЕ ЧЕ били с НАМАЛЕНИЕ.Гледай да не те пипна някъде!Капут смотан

  50. коментар от Свежо: прав е 4овека които няма кредити си е екстра цените падат а парите са си сь6тите. (thumb up) пьк аз нямам кредити само взимам 😀

  51. hikuk, намаляването на заплатата наистина не е твърде мотивиращ фактор. но както казах, кризата няма да е безкрайна… Сигурно на теб лично не ти е голяма утеха това де 🙁

    qnus, принципно такива като тебе ги спамвам, но днес съм в хумористично настроение и коментарът ти ме разсмя много, затова го пускам. Ще черпиш 🙂 Колкото до това че ще ме “пипнеш” някъде, първо погледни снимките ми, за да не останеш изненадан при срещата 🙂 Ако тогава все още си мераклия, може да се уговорим да се видим, пък каквото сабя покаже. Какво ще кажеш?

  52. Любомир Попов
    25/08/2009 - 14:41

    Ама па ти го казаха както си е, а? 😉

  53. За Природата 100% е по-добре.

  54. За природата пък наистина безспорно е по-добре – нефтът и другите ресурси струва пари. От кризата печелят предприятията, които успяват да произвеждат повече стоки с по-малко разход на горива и ресурси.

  55. Иво Апостолов
    25/08/2009 - 14:47

    Понеже почти всички мои приятели работят в банки (пфу, защо не станах и аз банкер едно време), до сега не съм чул специално в София, някоя банка да е взела на някого апартамента. За какво им е? Какво ще го правят? Особено ако е панелка.

  56. Изумен съм от надеждата “стадото да се освободи от мършата”!Хората с голям талант,гениите и учените от световна величина са жестоко мачкани и изхвърляни от стадото.Защото стадото е стандарт за осредняване,отсява различните,стъпква както талантливите,така и безпомощните.Остава си стадо,дори когато добитъка е от човешки вид и повече му прилича да бъде общество.Айнщайн е избягал от стадото Германия преди “да се освободи от мършата”,но от това загуби точно Райха,а спечелиха свободните хора.Масовата човешка посредственост е противник на човешкия талант и е гарант за стадното развитие на отделните стадни единици.За това е трудно да се приеме факта,че механизмите на пазарната икономика са само прост,частен случай на могъщият принцип за Ентропията,който управлява цялата природа.

  57. Няма нищо по-хубаво от това да бачкащ по време на криза (добре да си за на върха нали? ) и да си безработен във време на икономически подем (все някак си ще се оправиш).

  58. Ще го продадът като стой та гледай… с ЧСИ… и сумата ще е такава, че да покрият заема си + разходите си )))
    Демек могат да шитнат един апартамент и за 60 хил евро, въпреки че струва примерно 100 хил евро… и познай кой е купувач в такива случаи

  59. Raymond, доста свободно интерпретираш метафората ми 🙂 Примерът си с Айнщайн подкрепя тезата ми от по-горе.

    Айнщайн е избягал от Германия, по това време е управлявана според нацистката идеология – икономическите виждания на нацистите се противопоставят на свободния капитализъм. Те смятат, че с държавен контрол ще се премахнат кризите в икономиката и другите “несъвършенства” на пазарния модел.

    Айнщайн бяга в САЩ – държавата, в която идеите за свободна конкуренция и пазар са базата на развитието на страната.

    Именно когато няма хищници, стадото се ояжда и започва да мачка най-способните, да ги усреднява, да ги подчинява на някакви въображаеми идеали. Когато го гони вълка обаче, най-способните бягат най-бързо, а усреднените треперят за живота си, защото единственият идеал тогава е реалността.

  60. Борис
    25/08/2009 - 17:40

    ай! Тука да изпуснеш мига на публикация и ти се отваря час четене на коментари :)Искам и аз да се намеся със за и против. Съгласен съм, че тая криза в определени сектори повлия отрезвяващо, но не мога да приема, че се е случило и в строителството. Цените са същите, а отстъпките са от порядъка на 1-3000EU, което беше постижимо и преди 2 години. Това с ризите ще го подмина, защото темата се измести доста. В това отношение съм прагматик – щом работата го налага ще се обличаш така. Ако може да е качествено и на разумна цена – супер.
    Сега да вкарам и личния елемент – за последната година заплатата ми като тотал падна с 50%, навъртените километри се качиха с 20%, работните часове с 15% достигайки 72ч…Оказа се като разбих пари/км, че ако съм таксиметров то возя на 23ст/км, а ако съм на заплатка съм малко над помощите за безработица. Напуснах. Двата месеца безработица ми припомниха, че и сега както преди 4-5години когато смених фирмата пак нещата опират не до обяви, а до контакти…Съкращенията според мен са на база “повод”, а не винаги на “нужда”. Просто защото някой хора от тротинетка се качиха на “пистак” и сега трудно свикват с кросов мотор…

  61. коментар от Свежо: Определено има криза доста хора останаха без работа а на голяма част от население заплатите се плащат с 1 месец закъснение и понякога се смъкват от заплатите.Нека да проучвате повече преди да сте поствали такава статия

  62. Миряна
    25/08/2009 - 19:09

    Не си ме разбрал както и предполагах.Ама това не е беда.Бедата не е в това какви ризи си купуваш или изобщо за какво си харчиш парите.Не и в актуалната криза в която уж сме попаднали.Бедата е в перманентната криза която ни тресе…и не само парична.Кризата ни гризе отвсякъде и това си е гол факт.Има криза на ценности,криза на доверие,парична криза…откъдето да погледнеш все криза.И за потвърждение на това че си капсалован в собствения си статус ще ти кажа че сме и в екологична криза (работя в сферата).Доста черна картинка която се оцветява единствено от смисъла на баланса и равновесието,които неименуемо някой ден ще настъпят.

  63. Някой си
    25/08/2009 - 19:42

    Хехехе, най-хубаво се спи, когато навън вали и ти си се сгушил на удобното и топло диванче. Май и двамата сме фенове на http://www.facebook.com/pages/.....407?ref=ts

    Тези отвън на дъжда обаче, които нямат къде да се подслонят задълго, са просто мърша, хора, които са или глупави или недостатъчно съобразителни да се позиционират правилно.

    Прав си, че острието на кризата със 100%-ва успеваемост отрязва съкатите, инвалидите и паразитите в обществото от способните, умните, талантливите, давайки всекиму заслуженото. Страшният съд дойде май, а 🙂

    А на всеки, който се смята от кадърните нека просто си зададе въпроса:
    Така де, що те съкратиха като си толкова умен? Ако беше толкова кадърен, фирмата ти нямаше да фалира…

  64. Без да чета коментарите ще кажа следното: като собственик на магазин се простих с магазинерка-колежка, с която деляхме работния ден, с отпуска(която обикновенно беше 1 месец) и започнах да икономисвам не само от дрехи, но дори от храна за семейството. Радвам се, че не си усетил лошото на кризата, но аз и моето семейство сме силно потърпевши и сигурно има и други като мен. Ще се радвам ако доволните са повече отколкото недоволните защото това ще означава, че нещата са взели да влизат в някакви нормални релси и ще тръгнат към оправяне. Но май оптимизмът ми не е реален…

  65. А бе къде е … qnus!?
    Изгуби се нещо това момче.
    Но иначе Longanlon – за бой си.
    Голяма част от народа е смачкана в ъгъла и едва диша.
    То не беше да чакаме NATO, ЕС и прочие – живота ни все в кризи мина бе хора.
    Не е за кефене тази криза – никак не е – пак ние сърбаме чужди каши.

  66. Прочетох много мнения за мъжка мода, сега искам да разкажа и за намаленията в женската. Днес се разходих по центъра на София, с цел и аз да хвана намалинията. Намерих си доста хубави дрешки на мнооого прилични цени. Прибрах се щастлива въкщи и като има поразгледах етикетите – ужас! Потници и блузи от Kenvelo – made in Бангладеш, панталон от Marks & Spenser – made in Китай, обувки от Salamander – made in Китай. И каква излезе тя? Голямо намаление съм хванала, няма що! Ами щом като и “марковите” бутици и магазини се зареждат от такива места защо и твоите ризи да не са 50 лв за три броя. Не се знае къде са изработени за да си позволи една фирма да прави такива намаления. Което води до още един извод – ние обикновените хора какви стоки сме купували и продължаваме да купуваме на космически цени, та сега да се радваме като циганчета на задушница за тези колосални намаления?

  67. 1NE 2WO 3HREE
    26/08/2009 - 00:28

    Ето я и световната финансова криза погледната през призмата на “Саут Парк” – http://www.vbox7.com/play:bb58ca01 . Определено ще ви разведри. 🙂

  68. a…qnus: Сърбаме чужди каши… а преди 5 години като сърбахме меда на глобалния икономически ръст не се оплаквахме, а?

    Много се надявах и аз да поокапят любимите ми строители, но засега не се вижда.

  69. Моного хубава криза ! Вече имам доста предложения за работа, защото съм ефективен, умен и нормален.

  70. HardWork казва:
    August 26th, 2009 at 4:27 pm

    Моного хубава криза ! Вече имам доста предложения за работа, защото съм ефективен, умен и нормален.

    Пък преди викаш все се конкурираш с некви идиоти

  71. Мда, кризата има и добра страна, написана изключително забавно в случая, поздрави за което.
    Има и невесел аспект, на който са посветени част от коментарите, но стига паника – ще мине, а и не може само нагоре.

  72. Atanas Boev
    27/08/2009 - 17:41

    “Приказка за стълбата”. От яростен противник на новобогаташите, плавно към намаления на маркови ризи 🙂

  73. Aтанас, плавно и потайно, за да не забележи врагът 😉

  74. Каквото и да си говорим икономическата криза може БИ ще урегулира малко или много инфантилните търговци. Може би.
    Няма такава опция – всичко да е зле, а цените да растат. Хем няма потребление, хем цените се вдигат. Това, че Кевело, Кавали и Андрюс правят яки отстъпки лежи на факта, че една дрипа, колкото и маркова да е не може да струва повече от 15-20лв. като труд и мат’риали. Останалото е марка, имидж, реклама и надценки. Но пък никаква икономическа логика няма в застоя в цените на недвижимите имоти – сигурен съм, че никой строител/предприемач/брокер не е успял да схруска и смели бетона и тухлите 😉

  75. Може да има под път и над път SALES, и може този път наистина да са реални, но цените пак са прекалено високи за българския стандарт. Парцалки и обувки, които тук са на разпродажба пак са в пъти по-скъпи отколкото в чужбинско, къдетот доходите на хората са поне два пъти по-високи.
    В момента хората пестят, защото не знаят какви трудни времена ще дойдат и предпочитат да не харчат парите си по разпродажби, това е истината.
    trivein, ти чак сега ли откри, че всички се прави в Азия?! Големите, италиански марки се правят там, пък какво остава за Kenvelo и подобни.

  76. И тук си прав – много от стоките тук са по-скъпи от “на запад” и за това има сбор от причини.

    Първата която ми идва на ум са митата и гнусните митнически процедури у нас, които оскъпяват стоката със загубеното време на вносителя, платените рушвети и т.н.

    Освен това България е доста малък пазар и за нас не се правят промоции от големите фирми, освен това търговците не могат да печелят толкова от оборот и слагат надценка.

    Напоследък си мисля и за нещо друго – може би именно капиталистическата култура на запад е навикнала търговците да правят големи намаления не само по време на криза, а постоянно. Те всячески се стремят, в несигурната конкурентна среда, да привлекат клиента и затова му предлагат непрекъснато намаления, промоции.

  77. Брат, на запад има конкуренция и за това има и ценови войни. Нема логика, някой да тръгне да прави ценова война у нас, щото нема реална конкуренция.
    И тва, че сме били имали действаща пазарна икономика е най-голямата смешка, която твоят любим ЕС можа да каже

  78. aйде не се изхвърляй чак толкова.

  79. Понеже в нашето семейство не се храним с мъжка и дамска мода, кризата направо си ни не само закачи, ами направо ни откачи ! Имаме кредити, кредитни книжки и заплатите ни не растат, както би трябвало по време на криза. Така че сега ще залагам лаптопа си, което не ми се беше случвало от Виденовата зима насам. Да залагам нещо. И кризата, и депресият ми си ги бива ! Дори не ми е смешно.

  80. За какви намаления на цените говорим?! Да вярно е че по витрините масово пише – 50 – 70%. Ама като се замислиш дали това е реално? Ми как ще е. По принцип в Блъгария маркови дрехи почти няма. Всичко, което продават в т.нар. маркови магазини е китайско или турско. И как една трикотажна блузка в New Yorker от 15.90 лв ще бъде намалена на 5.90. Това означава само едно – тази блузка реално струва не повече от 3 лв, както и да го погледнем. А, означава е още едно нещо – при цена 15.90лв печалбата е повече от 5 пъти??? Нали? И това на всяка еднаблузка и всяка една дрешка во този магазин – 500% печалба. Ами това май никъде го няма. И какво излиза, че въсащност прословутата тениска трябва да се прадава за 5.90 лв по принцип, а не при намаление, тогава печалбата е по-нормална – 200%. Значи извода е, че кризата всъщност накара продавачите да продават стоките си на реални цени, а не на космически цени с огромни печалби.

  81. Майа: ами какво да ти кажа – за да се наложи да залагаш имущество, трябва да си бил доста невнимателен с планирането на семейния си бюджет и да си живял много над чергата си. нещо като момченцата дето ядат филии с маргарин за да си плащат джиповете.

    Shark
    : по-горе съм написал мнението си за това, че няма как да знаеш колко “всъщност струва” една стока, защото тя струва точно толкова, за колкото някой я купува. Това за “обективната стойност” на стоките е измислица на Карл Маркс

  82. Искаш да кажеш, Петре, че у нас има реална действаща пазарна икономика… Стига бе, къде я видя? Освен в ресторантите и в магазините за хран стоки….

  83. Апропо – в твоя роден град – колко интернет доставчици има, колко еди кво си има и тн…
    И изобщо къв избор имам аз в голяма част от случаите – кажи речи – никъв

  84. Човече, чиста пазарна икономика, като в книгите, няма НИКЪДЕ по света. Затова се правят класации за най-свободните икономики в света. Навсякъде икономиката е смесена (пазарна + планова) но си има белези, които са показателни за това колко пазарна е тя.

    България се нарежда малко по-горе от средата на класацията (главно заради корупцията и бюрократичните ограничения) което не е зле и сме сравнително пазарни.

    (има 3 интернет доставчика, без да броим btk idsl и тия мобилните за 9000-ен град)

  85. коментар от Свежо: Мойта баба казваше-после баби великите-,и беше права.Преди буря се чува едно даже приятно затишие.А после бабо какво стана?-Нямаше я баба да каже.Нашата работа същата.-Изорахме нивата,а нямахме семе да я засеем.-ГОЛЯМА работа свършихме.Народа е казал-Власите се давят в края на Дунава-наивниците всякога,дори и на сушата! 🙁 (coffee) (coffee)

  86. Чудесно имаш ли чувството, че тези твоите доставчици сякаш предлагат еднакви неща като условия и примоции. Щото тук в София все още съществуват картелни споразумения… и то за много бизнеси

  87. от година на година цената спада, бързината се покачва, а прекъсванията (заради бури и т.н.) стават все по-редки. нямам от какво да се оплаквам.

  88. кризата още не съм я усетила, защото от години сме в криза и просто не съм усетила задълбочаване. Повечето от момчетата, които тук се тревожат от цените на ризите, вероятно нямат семейства на главите си.разбира се, и моят мъж носи ризи. Но засега не сме тръгнали голи. на ръководна длъжност съм и отговарям за работата на 30 човека.живея и работя във варна, един от най-скъпите градове в страната и след 22 години стаж получавам 690 лв. заплата. статията ме радва с надеждата, че мършата ще се отдели от стадото. но как? собственикът на магазина ще уволни продавачката, която и без друго цял ден решава кръстословици и не се сеща да каже едно “заповядайте,моля..”, а аз ще трябва да работя с хора, които други са избирали, не аз, но са същите калпазани. и въпреки, че съм доволна,че нямам кредити, трябва да спомена, че е по-нормално да ги имаш – например да изплащаш собствено жилище, отколкото да живееш при мама и тате, докато порастнеш, макар,че от 4-5 години си женен и вече имаш и дете. младите мъже на България предпочитат да не теглят кредити, а да са на топло при родители. те така никога няма да усетят кризата. нормално е да имаме кредити, не е нормално че работещ човек не може да си позволи да има самостоятелно жилище и кола.

  89. Мдобре, а струва ли ти се, че прИмоциите им сякаш са еднакви??? Егати имам чувството, че в България картелът е хубаво нещо…Апропо – бе ква пазарна икономика, след като няма реална конкуренция.
    Не може и не е нормално – да имаме все още пазар на продавача, а не на купувача, което пък съвсем задължително ни хвърля в тъч линията на всичко останало, но не и на нормална пазарна икономика. Иначе, да … няма съвършена пазарна икономика, такава квато я пише по учебниците, но у нас все още основните кинти се въртят при монополите и олигополите

  90. Kakto e kazal Chudomir:vednaj da svarshi krizata,che da si podhvanem pak siromashiata!

  91. обичам е тая криза
    29/08/2009 - 18:55

    Напълно прав си, че на тоя свят не му се е случвало нищо по-хубаво от тая криза от много време насам. Не съм съгласен само за еволуцията на свободните пазари в последния ти параграф. Икономическите кризи премахват глупаците (мършата)за да е заменят с не по-малки глупаци след това.

  92. Мне, икономическите кризи са като нещастията, които ни се случват, ако живеехме безпроблемно, то щяхме да забравим какво значи щастие.
    Иначе е ясно, днес криза – утре растеж, после пак криза…
    И мършата винаги ще трябва да се чисти – няма друг начин

  93. Хе хе, малко детско звучи това за смъртта на неприспособените. Чини ми се че в сравнение с един китаец /примерно/ средния българин е бая неприспособен. Вероятно това не е проблем от някаква “божествено” висока гледна точка, но за ралика от автора мен ме е страх и не ме кефи. Дай боже авторовото самочуствие секиму, сигурно е много по-весло да се живее така.

  94. Примавера
    30/08/2009 - 09:01

    И на мен кризата ми харесва и то много дори.Моите причини:1- До сега всеки търсеше почивка в чужбина,юли и август бяха почти празни.Сега хората си стоят в къщи, поправят си терасите, правят си басейни, въобще влагат парите си в къщата, аз като собственик на строителна фирма,мога само да профитирам от това.2-индустриялните места станаха много евтини.Преди месец си купих едно място 2000 кв.м за само 80000 евро.Същото исках да купя преди 4 години за 200000, но ми го отказаха, стойността му била 250000.3- С работниците стана като чели по-лесно. Стараят се повече, лесно се намират специалисти – преди изобщо ги нямаше.Сега през седмица ти звънят по телефона и питат дали могат да дойдат за един ден,само да покажат какво могат.4- на където и да се обърнеш – намаления, промоции, разчленени плащания….5- апартаментите, които давам под наем се напълниха. Моите са малки – стая,кухня,баня,балкон. Преди се търсиха с по две-три стаи, сега всеки търси по-малки. Как да не обичам кризата?Само едно ме смущава в нея – тези, които я чувстват – сигурно има такива.Но, дано и те намерят нещо положително в нея.

  95. “защо белите държави да трябва да “спрат да се интересуват само” от консумеризма и да променят начина си на живот, след като проблемите, за които ти спомена са именно в другите държави – в тия, които живеят по различен начин, не по капиталистически?!?

    не е ли по-логично тия, които имат проблеми, да променят начина си на живот и управление, за да се оправят?!?”

    Защото белите държави с 20% население, консумират 80% от благата, и по добре отработена схема източват средствата от бедните държави. И защото белите държави харчат повече отколкото произвеждат – справка външния дълг на САЩ.
    Иначе кризата е полезна за икономиката, но уви ще донесе проблеми на доста хора в личен план.

  96. Иво, белите страни консумират 80% от благата, защото ПРОИЗВЕЖДАТ 80% от благата:
    http://kaka-cuuka.com/113

  97. И защото белите държави харчат повече отколкото произвеждат – справка външния дълг на САЩ. – Eто в това няма никаква логика

  98. харчат повече, защото правителството им е популистко – и на Буш беше, и на Обама е.

    Рейгън изправи икономиката на крака и балансира бюджета, Клинтън с премерени центристки мерки стабилизира икономиката и направи 2 трилиона годишен излишък на бюджета.

    След това дойде Буш и изхарчи всичките пари на света за война и “подкрепа” за фалирали банки, хвърляйки държавата в дефицит, а сега Обама не само продължи подкрепата на Буш за фалиралите банки, ами я разшири неколкократно, а и почва мащабни харчове за медицински и социални програми, които изискват такива невероятно огромни харчове и дефицити, че не мога да ги осмисля даже.

  99. Кризата през погледа на Longanlon :)Много готино написана статия. Много коментари с различни мнения, което също е добре. Похвала за блога и за провокативните теми. Само защо толкова хора недоволстват от автора? Това все пак е начинът, по който на него му се отразява кризата и той така го описва.Това, че стандартът на българите е нисък и става още по-нисък не е тайна, но нищо не ни пречи да го коментираме с хумор.
    Поздрави.

  100. “белите страни консумират 80% от благата, защото ПРОИЗВЕЖДАТ 80% от благата”

    Произвеждат 80 % от парите, за благата може да поспорим.
    Китай вече произвежда огромен дял от стоките, продава ги на запада и съответно взима своя дял от световните ресурси.
    Но колкото повече големи играчи има на световната софра, толкова по бедни стават всички големи. Защото истинските блага, като храна и природни ресурси са почти константа. Ако всички станат демократични, умни, имат добра пазарна икономика, както предлагаш ти – всички ще бъдат еднакво бедни, а не еднакво богати.

  101. Иво,

    Ако един човек живее в колиба от кал и се прехранва с копане на мизерната си нивица някъде в джунглата, как капитализмът в САЩ ще го направи по-беден?

    Да кажеш, че “бедните стават още по-бедни” означава, че говориш без да мислиш – КОЛКО по-бедни могат да станат?!? Та те нямат нищо, което някой може да им вземе…

    Тъкмо напротив – хората от бедните страни стават по-богати (макар и бавно), защото навлизането на чужди инвестиции, големи западни фирми и заводи им дава работа, достъп до образование и здравеопазване, перспективи за развитие.

    Именно затова капитализмът прави всички по-богати – защото само при него има развитие. А ресурсите не само, че не са константа, ами и непрекъснато се увеличават:
    http://kaka-cuuka.com/1152

  102. neuromantic
    07/09/2009 - 10:59

    Всичката слава с която капитализмът се е закичил отдавам на развитието на технологиите. Не само богатите стават по-богати, но и бедните, казват политическите представители на едрите собственици. А не идва ли тази илюзия за обогатени бедни от факта, че сега всеки “бял” човек може да има телефонче с цветно екранче, мощен компютър с който да се разхожда из нета и да се чувства значим и даже вследствие на свръхпроизводство да си купи две коли – технологиите напредват с такъв темп, че превръщат даже класическите машини направени с много метал в нещо евтино и достъпно за всеки. Да не забравим и модните дрешки които всеки втори бедняк може да облече, понеже не ги шие ръчно дизайнера им, а огромната фабрична шевна машина клонираща ги в милиони копия. Махнете всички тези модерни удобства и какво остава от бедняка? Голтак преяждащ с черен хайвер? Икономическата теория се базира на редкостта на ресурсите от което се определя и цената им и единственият начин някой да злоупотребява с черен хайвер е машината да произведе от него огромни количества.

    Естествено капитализмът с неговите свободни инициативи е отгледал индустриалната революция. Той е нейната люлка, но не може цял живот да се живее в люлка. Неговата функция в момента е производството на огромен брой финансови шамани чиято единствена цел е предвиждане и оценка на риска. Вследствие на техните умения съществува банковия сектор и борсата – хора печелещи от претакане на капитали и спекула. От такива индивиди бъдещето няма нужда. То принадлежи на генетиката и нейната революция, защото представете си че всеки може да засади в пустинята растение което директно ражда печено прасенце… Колко му трябва на човека 🙂

  103. хубавото на капитализма е, че не някой отгоре определя “от какво има нужда бъдещето”, ами нещата просто си стават естествено.

    в момента, в който тоя наистина неимоверно усложнен банков сектор загуби доверието на хора, бизнес и инвеститори, той ще изчезне. и не, функцията на капитализма в момента не е “производството на огромен брой финансови шамани” – това е страничен ефект, за който непредпазливите (които финансират тия шаманства) си носят последствията.

    функцията на капитализма, както подсказва името му, е да осигурява свобода на капитала – т.е. да позволява, щом човек има пари, да ги вложи в производство според желанията и способностите си, без някой (цар, партия и т.н.) да му забрани това. И да си носи последиците от грешките си при тия вложения (в тоя смисъл бейлаута на фалирали банки е изключително вредна и анти-капиталистическа мярка).

  104. neuromantic
    07/09/2009 - 14:51

    Интересно как си представяш банковия сектор да загуби доверието на хората. Ако имаш някаква идея как да стане това подкрепям с две ръце. Мисля че нещо което е концентрирало милиарди в ръцете си няма как да загуби играта, освен ако не се самозабрави тотално, но дори тогава има голяма вероятност от бейлаут, защото държавата не може да позволи мастодонт с размера на Титаник просто да потъне вдън земя повличайки със себе си не само много хора ами и общата вяра в доброто и сигурно бъдеще, което веднага ще доведе до задълбочаване на кризата… Банките не просто живеят от интереса ни, те го и създават с непрекъсната рекламна атака на продуктите си, които винаги са във формата на зависимости от тях.

    Ти казваш каква е теоретичната функция на капитализма, която се учи и до ден днешен от дебелите книги. Аз пък хвърлям лек поглед към бъдещето и виждам че той се превръща в самоцелно работеща машина, обслужваща единствено себе си и която с радост би спряла прогреса само и само да запази статуквото си. Създателите на Гугъл разказват че са имали големи трудности с финансирането си в началото понеже държателите на големите ресурси сметнали идеята им за тъпа.

    Имам усещане че страничният ефект който споменаваш много скоро може да се превърне в основен. Финансиращите институции са като мастната тъкан в човешкия организъм – полезно натрупване на енергия в материален вид, ако живееш в диви, сурови условия, но малко ненужна в градски, а парадоксално точно там се забелязва безмислено високата и концентрация. Другия аспект е централизирането на силата – от идеята за свободи и плаващи капитали се оказва че имаме пет банки с баснословно състояние и само царя липсва да направи картинката пълна. Ако стоиш в гравитацията на обект с такава маса забрави за свободата. Хората от тази каста определят кои идеи са витални и кои не и естествено оцеляват само тези близки им до разбиранията.

    Та така. Малко празни приказки за тонус 🙂

  105. казваш, че капитализмът се превръщал в машина, обслужваща само себе си – но това не е така, той не се превръща – той изначално Е такава машина, това е същността му.

    не се пада на теб да отсъдиш дали концентрациите на бизнес енергия във финансовите институции са “безсмислени” – само тия, които са дали парите си, за да инвестират в тях имат думата. който плаща той поръчва музиката. като инвестираш в нещо, тогава можеш да разполагаш с парите си както намериш за добре и никой няма право да ти казва дали това, което правиш е “безсмислено” според него или не. ти разполагаш с твоите пари и можеш да не ги слагаш в банка, може да не ги инвестираш, може да не консумираш – и да не бъдеш част от “консуматорското общество” или каквото там те дразни. но какво другите хора правят с техните пари си е тяхна работа 🙂

    винаги има такива, особено тия с много пари, които искат да спрат прогреса, за да запазят лидерските си позиции – и опитват да го правят, но точно свободната конкуренция им пречи. капитализмът е единствената система, която позволява да тръгнеш от нищото, без никакви пари, само с идея, да вземеш назаем, да привлечеш инвеститори и да станеш голям, напук на всеки който ти пречи.

    гугъл е имал проблеми с финансирането… и нормално – никой не иска да си дава парите за глупости. именно затова тия, които са инвестирали в добрата идея са спечелили – щото в момента гугъл е сред най-големите компании в света, а тия които са отхвърлили проекта им са се изяли от яд (нещо като гай кавазаки, който като млад отхвърлил офертата да стане изп. директор на млада, неизвестна компания на име yahoo).

  106. neuromantic
    08/09/2009 - 11:50

    Капитализмът по дефиниция обслужва себе си, така е, ама напоследък много взе да окрупнява и усилва самообслужването си – има тенденция банките и корпорациите да се сливат в едно мега-цяло, което не знам дали е полезно за хуманизма, към който принципно се причисляваш.

    Тезата за свободата, хората и изборът им какво да правят с парите си звучи много добре, но ми бие малко на популизъм. Хората ще останат доволни да чуят такова нещо – готов си за политик от десницата. Замислял ли си се обаче каква музика поръчва средния гражданин и какво точно представлява личния му избор с божествените корени? Изборът се прави в рамките на познанието, в случая с инвестициите това означава избор измежду няколко реклами на банки и евентуално някой страничен фактор. Истината е, че много хора всъщност не разполагат с парите си, след като телевизията им формира битието като ги залива с рецепти за бързи проценти. Като цяло свободата е понятие малко за наивници. Звучи добре, готов съм да убедя всеки че е свободен да ми даде парите си, но аз лично не вярвам в нея. Има сила, която определя посоката на паричните движения, а свободата е красива илюзия за верующите. Вече споменах за гравитацията – колкото по-голяма маса се струпва на едно място, толкова по-малко място за свобода остава – не е трудно да се досетиш че една огромна банка може да си закупи цял пакет от законови мерки, тв ефир и красиви усмивки с което да направи хората още по-свободни докато се стичат към нея… Но да не се отплесваме в тая посока, давам само нагледни примери за съвършен капитализъм.

    Не знам откъде извади данната че в капитализма с едната гола идея можеш да направиш чудеса. Статистиката показва точно обратното – 90% от богатите дължат състоянието си на бащите си, т.е. може да са го утроили с уменията си, но е лесно да се пресметне ако стартираш с един лев колко ще изкараш. Остава ти другата възможност – да изпросиш от мастните струпвания, които държат парите на хората, но не и идеите им, т.е какво се прави с парите се определя от шепа капацитети в областта на финансовите предвиждания, тъй наречените от мен шамани и специалистите в измамите – тези които реално вършат някаква работа. Като цяло прекрасна схема. Замислям се дали една добра идея няма да събере по-лесно пари от смс-и, директно от хората.

    Гугъл са просто късметлии и го осъзнават. Наскоро даваха двайсет милиона за проект, който ще подобри животът на земята, всеки можеше да кандидатства. За колко такива инициативи си чувал от банки и подобни организации? Или горките не смогват да напечелят за такива разхищения…

    Нахвърлям малко бележки просто 🙂

  107. “За колко такива инициативи си чувал от банки и подобни организации?”

    За хиляди, защото точно това ми е работата 🙂 Всяка голяма компания има подобни програми, както и всяко правителство, а ЕС напоследък тва му е основната дейност.

  108. neuromantic
    08/09/2009 - 14:18

    Държавите и ЕС не се броят понеже са социални конструкции, не капитални. Но за фирмите е интересно. Айде някой път като ти дойде музата да напишеш тема в прослава на капитализма изнеси малко данни, ако не са фирмена тайна де, да видим що за субекти отделят от залъка си за по-добър свят, колко от тях са банки и фондове и доколко тази им дейност се различава от класически PR ход.

  109. А аз мога да цитирам, кво значи справевлива цена (демек пазарна), според счетоводните стандарти:
    сумата, за която дадени активи (стоки, имоти, оборудване, продукция и тн), могат да бъдат разменени в пряка сделка между информирани и желаещи, осъществяването на сделката купувач и продавач към настоящия момент.

    Това е и един от проблемите на пазара – информираността. Щото, ако всички бяхме еднакво информирани – щяхме да правим съвършено различни неща.

    Например – когато инвеститорите са инвестирали в Енрон (май все още е най-големият фалит в световен мащаб), те са си мислели, че това е най-добрата инвестиция.
    Да, ама не! що, щото там е имало куп финансови магьосници, които са манипулирали резултатите (демек са изкривявали информацията). Та дезинформацията, или лъженето си е инструмент на капитализма, но е вреден за пазарната икономика (за тази – истинската)

  110. Виктор
    09/09/2009 - 17:02

    “Намалиха ли ви заплатата? Не. На всеки магазин ли има разпродажба? Да.”
    Доста грешно казано. Как така реши, че на никой не са му намалили заплатата? И нали се сещаш, че огромна част от населението работи на минимална и по-надолу няма на къде. И дори и на не чак толкова много хора да е намалена заплатата, на много много хора не им бе увеличена заплатата, орязани са им бонусите и премиите и т.н. А това като го комбинираме и с кредит с увеличена лихва( за пример мога да дам моят потребителски кредит, увеличен с 40лв на месец) и става доста неприятно. Едва ли не искаш да кажеш, че кризата е повишила стандарта ни на живот, а не обратното? Съжалявам, но аз такива хора не познавам…Има ги със сигурност, но те са един много малък процент. Част от положителните неща са верни. И аз се радвам на всички, които започнаха реално да работят за парите, които получават. И аз съм привърженик на капитализма. Просто прекалено розово си го показал…

  111. Ми де да знам, дали розово, или не – ама аз не познавам пък някого дето много да е пострадал от тази криза?!?
    Ми не, не познавам, даже хора, които да са с намалени заплати!
    Но виж, аз например по отношение на дрехите – ми да – намазах. Щот си е разход, не е като да не е.
    И де да знам, сякаш за моето обкръжение, например, Петър е прав. За твоето – не знам.

Leave a Reply

Задължителните полета имат *