Aвтор: Тери Пратчет
Информация в Goodreads
Оценка: 5/5 :)

Преди време написах, че Infidel е най-феминистичната книга, която някога съм чел. Просто бях забравил за Еманципирана магия, защото я бях чел доста отдавна. Едва ли има идеи, които да са повлияли повече на формиране на мисленето и вижданията ми по въпроса за равните права и мястото на жените и мъжете в обществото, от тези на Тери Пратчет

Така де, защо жените не могат да бъдат магьосници? Всички магьосници са достолепни възрастни мъже, имат си дълги бели бради, островърхи шапки, изучават дебели прашни книги. Ясно е, че в Университета не е място за жени, камо ли за едно малко момиченце, което навсякъде носи със себе си по-висока от него метла, която гледа лошо, въпреки че съвсем определено не притежава очи.

Еманципирана магия на Тери Пратчет е невероятно сполучлива метафора на света, видян през очите на много от нас, когато се срещнат с жена на работното място – тя ни изглежда като ревливо, кресливо малко момиченце, без умения и без акъл, което главно си лакира ноктите, чете женски списания и тропа с краче, и винаги е готова да се разреве.

Само че въпросът защо  жените не могат да стават магьосници, зададен от едно малко момиченце, се оказва доста труден за КОНКРЕТЕН отговор. За да обясниш нещо на дете, трябва да го обясняваш съвсем простичко и ясно така, че да може да те разбере – което е особено трудно, ако ти самия не си съвсем наясно. Разбира се, ОЧЕВИДНО е защо не могат и ти го знаеш, всички го знаят – защото… не се прави така… защото… не е тяхна работа… защото… Оказва се, че не било чак толкова очевидно, особено като се наложи да обясниш това на момиченце, което не само тропва с краче и казва „Ама аз искам!“, ами отгоре на всичко владее занаята по-добре от половината ти колеги…