Comments on: Магазинерски трикове http://kaka-cuuka.com/3141 Fri, 28 Aug 2015 13:45:12 +0000 hourly 1 http://wordpress.org/?v=4.3.1 By: Тодор http://kaka-cuuka.com/3141#comment-49160 Tue, 12 Jun 2012 07:00:38 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-49160 Имах на скоро една случка точно с мляко Боженци.
С едни приятели се събираме всяка седмица да си сготвим нещо вкусно заедно, да хапнем и да се видим. И по случая пазаруваме заедно. Обикновенно аз избирам евтини продукти със задоволително качество, а те са склонни да избират по-скъпи, но “по-качествени” продукти.
Та един път така решихме, че ще си правим пица и ще вземем кисело мляко за айрян.
Моята логика е, че киселото мляко за айрян не е необходимо да е супер качествено – няма да го ядеш, а ще го разбиеш с още толкова вода, така че каквото и да вземеш, все ще стане. И се насочих към ФФ Вкус за 45 стотинки. На въпросното мляко пише с големи букви, че съдържа до 20% сухо мляко.
Моите приятели обаче държаха да вземем Боженци (за 90 стотинки), защото било по-качествено и виждаш ли в другото имало сухо мляко 20%. В крайна сметка взехме по едно от двете, като това от ФФ си го пих практически сам.
Тръгнах обаче да почиствам след това и се загледах в капачките на кофичките и установих, че в Боженци също има сухо мляко неопределен процент (което значи че може да е и над 20%)!!!
Но въпреки, че им показах етикетите, мнението им не се промени (“Абе боженци все пак е по-хубаво”)

А ако някой ми обясни какво е по-хубавото на “айсберга” спрямо обикновенното зеле или на бланширания ориз спрямо обикновенния, ще съм благодарен.

]]>
By: borko http://kaka-cuuka.com/3141#comment-49037 Thu, 12 Apr 2012 13:37:38 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-49037 ПО отношение на алкохола – в зависимост от региона е различен вкуса на блендед уискитата. Така “Джони Уокър” в България ще е по-различно от това в САЩ, но това не значи, че е по-лошо или пък че е фалшиво. Блендед уискитата се правят, като се смесят различни уискита от различни барели. Това е съобразено с вкусови особености на съответния регион. Другото са глупостите на автора. /говоря само по отношение на алкохола, за другите неща, нямам претенции да разбирам/

]]>
By: Росен http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48150 Wed, 14 Dec 2011 15:45:38 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48150 Longanlon,

Благодаря за коментара. Вероятно си прав за яйцата, но аз не пиша за това, а конкретно за примерите на Хипар. В страни от темата – ние не продаваме яйца и животински продукти.

Прасковите от Беглеж (не са домати) бяха в процес на био сертифициране, 2-ра година. Аз вярвам на сертификационните органи и на ежегодната проверка, освен че се запознахме с производителя лично.

Дали домашните продукти са повече пръскани или торени от тези от индустриалното производство е дълга тема и предполагам ще има доста защитници/противници на едното или другото.

Това, което ние сме направили е да се срещнем и запознем лично с хората, произвели продукта, който ще продаваме. Това, което имаме е тяхното уверение, че не са ползвали торове или пръскали и това, че ни го казват в очите. Когато става въпрос за въпросните малки количества, обикновено се усеща дали е истина или не.

За съжаление тези селски продукти се намират много рядко и са в малки количества. Както обясних ние не правим масова продажба на домашно-прозиведени храни.

Относно индустриалното производство, например, е интересен филмът Food inc.

]]>
By: Longanlon http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48149 Wed, 14 Dec 2011 14:53:28 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48149 Росене хубаво си го написал и усилията да си осигурим здравословно произведени продукти са похвални – и аз ги полагам даже.

Само дето това, че доматите са произведени в Беглеж изобщо не значи, че не са торени прекомерно и пръскани с инсектициди.

Казвам това, защото живея в малък град и има възможност да си купувам “домашни” яйца от магазина – местни хора носят яйцата от собствените си кокошки в магазините и те се продават на същата цена. Купих няколко пъти но вече не го правя – купувам си “заводски” яйца – много от домашните яйца са по-малки (от тазгодишните пролетни млади пилета явно) и повечето са омазани с кокоши курешки и полепнала слама. Домашното производство на каквото и да е често се комбинира с много занижени стандарти за качество и хигиена – и конкретно за яйцата, аз предпочитам може би не чак толкова био- но пък с много по-малък шанс за салмонела и е.коли промишлено произведени яйца, с печат на който пише дадата на производство и фирмата.

]]>
By: Росен http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48147 Wed, 14 Dec 2011 14:03:24 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48147 Темата е интересна, но повода, по който се включих е един или по-точно два неподходящи примера от коментара на Хипар в нея, а именно – тиквите на баба Дешка и статията за Амарант от блога http://www.kukuriak.com.

На първо място ще се представя, за да не пиша като анонимен – казвам е Росен и съм един от създателите на Смесен Мазгин.

Не смятам да се отклонявам с идеята зад създаването и правилата, които спазваме, тъй като не това е темата. Тъй като горепосочените примери не отговарят на истината, да не говорим, че създават тенденциозно негативна представа, нямаше как да не се включа.

Нямам против Смесен Магазин да бъде даван за пример в тема за “Ценова чувствителност”, но не под етикет “мошеници”.

Относно примера в коментара на Хипар:
Баба Дешка е бабата на нашия приятел Добри, а не маркетингов инструмент. Тиквите, за които се пише бяха (пиша “бяха”, тъй като става въпрос за Октомври 2010 г.) от нейната градина в с. Черньово, близо до Ихтиман и не са изхвълени на бунище с боклуци, както се загатва. Тиквите на баба Дешка станаха популярни след като бяха снимани и поставени в блога на Гладната акула http://www.hungryshark.eu/2010/10/ot-baba-deshka/

Покрай въпросните тикви ние научихме, че заедно с вносните Био продукти, които за съжаление все още са много повече от Българските, хората се радват да открият макар и малко селски продукти в един магазин. Поради тази причина от тогава търсим такива и се стремим да имаме, макар и малко, от тях. Представянето на всички тях напълно отговаря на това, от къде са и кой ги е произвел. Така например се появиха дюли от с. Прибой, орехи и праскови от Беглеж, картофи от с. Радювене, шипки от Чичо Петър от с. Поповяне. Дюлите са от с. Прибой, Баба Дешка е баба Дешка, Чичо Петър е Петър, който е поставен на снимка в магазина, а шипките бере около с. Поповяне. Това пише и на табелката.

По въпроса за цената:
Обикновено тези продукти са по 1-2 щайги и свършват бързо. След това НЕ се взимат същите от пазара, които да се продават под същата таблека. Поради тази причина и цената им е по-висока. Tе са само 5 кг. (например), ще ги има само седмица и от тях Чичо Петър или баба Дешка също ще получат заплащане. След това тикви няма да има, ако не намерим тикви от някоя друга градина, на друг човек, но те ще са други тикви и с друга табелка с името на този човек.

Това, че представяме продуктите си по интерсен начин, ни прави отдадени на работата и идеята, зад която стоим, а не “мошеници”. Още повече, че то напълно отговаря на фактологията за тези продукти, а именно: регион, където са отгледани и името на човека, който ги е отгледал.

Това не заблуждава хората и мисля, че е редно да се отделят 2 типа бизнеси: тези, които използват похвати и невярна информация, за да създават определени представи и тези, при които представянето на продуктите отговаря на истината и фактологията (макар и по нестандартен начин). Има разлика между първите и вторите и “мошеници” са тези, които дават невярна информация. Добре е да има конкретика в някое изказване, а не да бъдат поставяни под общ знаменател всички. В тази връзка не мога да дам друг пример, в подкрепа на тезите на Хипар, но мога да гарантирам за произхода на всеки продукт в Смесен Магазин и заставам зад това.

Най-простото нещо, което е редно Хипар да направи, преди да пуска хейтърски коментари, е да събере инфомрация, като дойде на място и попита който и да е от нас за баба Дешка или чичо Петър. Повечето от хората, които работят в Смесен Магазин са от самото му откриване на 9 Септември 2010 година и са запознати лично с почти всичко на рафтовете.

Относно Амарант: Амарантът се различава от пшеницата, най-малкото, защото е безглутенов. Статията е преведен материал и не е на тема пшеница, а амарант. Ако има разлика в съдържанието на определен компонент от това, което пише в друг източник, то така е било в оригиналния текст. Изключвам вероятността да е допусната синтактична грешка при превода, за което ще проверим. Данните от тази статия са точно толкова достоверни, колкото и wikipedia и единствения начин да се провери със сигурност съдържанието на определен комппонент, е да се направи изследване в лаборатория на точно определен Амарант и резултатите за точно този Амарант да бъдат изложени.

Статията, както и всичко, за което се пише в Кукуряк, няма за цел да “продаде” XX броя Амарант веднага след прочитането на статията. Това би било доста наивно и инфантилно. Когато нещо ни се стори интересно, пишем за него, за да запознаем хората, а и защото ни кефи.

В подкрепа на всичко написано от мен, можем, и при желание, ще се ангажираме лично да запознаем всеки с баба Дешка, ако му се пътува до с. Черньово и ако тя желае разбира се, както и с чичо Петър, с който ще е по-лесно, тъй като в момента е в София. Същото важи за абсолютно всички продукти в Смесен Магазин, на които са поставени имената на хората, отгледали ги.

Нека всеки, който дава примери, да се стреми да ги подкрепи с проверена информация, защото по този начин той самият е отговорен и заблуждава… и прави тези води по-дълбоки и мътни.

]]>
By: Геоорги Н http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48143 Wed, 14 Dec 2011 00:28:25 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48143 Докато четях коментарите се сетих за още нещо :) Сиренето и кашкавала ТЕРТЕР :) с хубавата зелена опаковка и стилната реклама :) Ако някой се хване и прочете малките букви на опаковката ще види че сиренето и кашкавала са ПРОИЗВЕДЕНИ ЗА а не от. Произведени са ЗА фирма Фикосота Шумен от мандра Дядо Либен Копривщица :) – кашкавала, а сиренето е от някоя друга фирма. Сега обяснявам Фикосота е фирма в Шумен, която произвежда радиатори, бойлери Теси, печки, внася Делонги, произвежда и прах за пране и сапуни ТЕО, но не произвежда Млечни продукти. Тактиката е да поръчаш на някоя фирма да ти прави сирене и кашкавал след това да си поръчаш една хубава опаковка и една скъпа реклама и маркетинга на една нова марка, не продукт, а марка е готов и хората дават повече пари за нещо, което на същия рафт в друга опаковка е с до 2-3 лв по евтино :) Защото мандра Дядо либен си има своя марка сирене и кашкавал Фреско, а също така и произвежда и кашкавала с марка АРО за Метро :)
А сега и за млякото Боженци – хубава опаковка с хубави надписи, традиционна автентична рецепта бла, бла. Млякото на вкус и гъстота, особенно гъстота е прекрасно :)Но като прочетем етикета виждане, че то съдържа сухо мляко :) Не знам преди 50 години баба ми да е чувала за сухо мляко, а камо ли да го е слагала в киселото :)Лошото е че сухото мляко прави киселото да е по-плътно и по-вкусно, нещо което не можеш да постигнеш дори и с най-хубавото краве мляко и така хората се лъжат от етикет и незнание :)

]]>
By: Геоорги Н http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48142 Wed, 14 Dec 2011 00:12:28 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48142 Да тука трябва да добавя и за холестерола :) На бутилките с олио и зехтин пише “без холестерол” Всеки средно интелигентен четящ човек би трябвало да знае, че растителните по принцип мазнини не съдържат холестерол. Или както скоро видях в един магазин на едно кисело мляко да пише “Пробиотично”, като го разгледах видях че то не съдържа нищо повече от другата марка мляко на същата фирма :) Като попрочетох малко разбрах че по-принцип бактериите “лактобациликус” и “стрептококус” са пробиотици, каквото и да значи това :) Тоест всяко мляко отговарящо на БДС с бактерии и пробиотично, ама това с етикет “пробиотично) е по скъпо :)

]]>
By: Магазинерски трикове 2 – завръщането на опаковките http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48109 Tue, 13 Dec 2011 04:52:16 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48109 […] предишната статия разбрахме какво е ценова чувствител…, че някои хора са склонни и дори готови да платят […]

]]>
By: linbul http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48038 Fri, 09 Dec 2011 19:58:39 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48038 Много добра статия Лонги.
Понеже си споменал и нашата ферма (благодаря за което), се чувствам почти задължен да разсея някои заблуди за храните…

“Ами то всъщност не се продава никъде телешко “с хормони и антибиотици” – нито у нас, нито в САЩ примерно.” – всъщност в щатите едва 2% от говеждото месо е без хормони и антибиотици. Отглеждането на открито не е гаранция за начин на хранене. Масовият вид угоителни стопанства по света хранят говедата в последните месеци от живота им с предимно зърнена диета, за която те не са биологически устроени, и съответно се налага тъпченето им с различни медикаменти. Хормоните за растеж са си изкушение и малко хора му устояват. Сега и да кажа, че отглеждаме животните си по грамотен и чист начин без гореизброените “екстри”, надали някой ще ни повярва, но е така. По принцип в БГ телешкото няма много боклуци, единствените проблеми идват от разни by-products, с които се тъпчат животните в името на килограмите…
“Тъй като е по-евтино, масово кравите се хранят с трева и сено и в пунктовете се взима мляко- колкото дадат. Ако си поръчаш мляко от домашна крава, като бонус фермерът вечерта ще я нахрани с царевица и ще удвои добива, но млякото ще е с по-вредни мазнини.” – млякото по пунктовете/мандрите идва основно от големи ферми, в които тревата/сеното почти не влиза в диетата на кравите. Това не значи, че то е некачествено, но изобщо не отговаря на романтичната ви идея за чисто млекце от магазина. Тревата изобщо не е най-евтиния фураж за добив на мляко или месо. Относно “домашното” мляко – ако ви се даде възможност за контрол по всяко време с какво се хранят и как се отглеждат животните, можете да бъдете поне малко по-спокойни.
И последно – хибридните бройлери са просто птици, които наддават повече при тъпчене с антибиотици и боклуци, отколкото чистопородните пилета. Произхода и генетиката им не значат, че са отглеждани по чист начин, каквото и да значи това.
В заключение – няма гаранция за качеството на храните на масата ни, освен ако не си ги произвеждаме сами (абсурдно е). Възможно е да се постигне някакво ниво на доверие в производителите, или с лични контакти и контрол, или със сертифициране/делегиране на контрола на други хора (например “био”-то в нормалния му вариант, както е в Западна Европа например). Или затваряш очи и спира да ти пука, веднъж се живее в крайна сметка.

]]>
By: Нови линкове by stratovarius - Pearltrees http://kaka-cuuka.com/3141#comment-48017 Fri, 09 Dec 2011 10:57:10 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-48017 […] Магазинерски трикове – Ексклузивността е ключов метод за привличане на по-нечувствителните към цената клиенти. Предпремиерите на филми са значително по-скъпи от обикновените прожекции – някои хора биха платили повече, за да гледат филма преди всички останали. Книгите с твърди корици (по-света) обикновено излизат първи, а после се пуска същото издание с меки – твърдите са по-скъпи, за по-твърдите и нетърпеливи фенове. На темата “екслузивност” могат да се напишат цели учебници – всъщност са писани и Епъл явно са ги чели всичките, защото успяват да продават продуктите си като създават продуктова истерия около тях не само с рекламни стратегии но и с изкуствения недостиг (през първия ден след излизането на новия айфон само по 10 броя на магазин и т.н.). […]

]]>
By: Д.Н. http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47964 Thu, 08 Dec 2011 12:12:32 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47964 Имаш право. Всъщност двете донякъде взаимно се обясняват ако мога така да се изразя.

Отново казвам, че ако сложиш цената най-горе на кривата на търсенето продаваш само на тези много малко хора (съгласно quantity demanded и приемайки, че всеки купува само една бройка от продукта), докато за останалите се получава в тази графа един триъгълник, който е съвкупност от загубата на потребителите от некупуването на продукта и загубата на производителя от неуспеха му да го продаде.

Еластичността на търсенето обаче не включва мотивацията и нагласите. Тя, както казваш, обяснява картината “като цяло.”

]]>
By: Longanlon http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47963 Thu, 08 Dec 2011 08:48:19 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47963 д.н. близки са, но не са едно и също

еластичността на търсенето е термин който обслужва общата цена на дадена стока и как нейното търсене от всички клиенти (като цяло) се променя с промяната на цената. т.е. терминът фокусира върху стоката и цената й.

ценовата чувствителност, от своя страна се занимава с индивидуалните предпочитания, нагласи, мотивация и специфично поведение на отделния потребител

]]>
By: Д.Н. http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47961 Wed, 07 Dec 2011 19:07:08 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47961 Ценовата чувствителност всъщност си е еластичността на цената на търсенето. Ако начертаем двете криви – търсене и предлагане – горната част на търсенето съответства с броя хора, които искат да купят този продукт на тази по-скъпа цена. Тук приемаме, че всеки купува само една бройка от продукта. Ако сложиш реалната цена – на която по принцип искаш да се продава, за да продадеш повече бройки – на тези прахосници просто се начислява излишък, още известен като потребителски излишък.

Това е обичайна тактика на всеки търговец и изобщо бизнесмен. Все пак те са на пазара, за да правят пари, а не за да угодят на всеки. Тактиката на фирми като Епъл, за която говориш е с цел да вземат от всеки максимално и така да няма потребителски излишък. А това е най-ефикасния резултат за един търговец.

Същото е и със самолетните компании – които даже налагат ценова дискриминация, но пак с цел да вземат възможно най-много пари.

]]>
By: Градската Самодива http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47959 Wed, 07 Dec 2011 09:59:55 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47959 На село често се отглеждат и бройлери- като страничен бизнес. Наистина са странни животинки, които 40 дни ядат нон-стоп и растат с голяма бързина. Лесно е в един гараж за месец да отгледаш 30-ина пилета. Не видях да им дават хормони или антибиотици.

Млякого пък е куриоз, за тези, които си мислят, че е по-здравословно да взимат от “позната” карва. Тъй като е по-евтино, масово кравите се хранят с трева и сено и в пунктовете се взима мляко- колкото дадат. Ако си поръчаш мляко от домашна крава, като бонус фермерът вечерта ще я нахрани с царевица и ще удвои добива, но млякото ще е с по-вредни мазнини. Дотук с “домашното мляко”. Да, има търговски вид и е мазничко, но каква е файдата, като е обратното на полезните grass-fed продукти?

]]>
By: jiveisaznatelno http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47958 Wed, 07 Dec 2011 09:28:23 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47958 коментар от Свежо: (thumb up) (coffee)

]]>
By: Longanlon http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47957 Wed, 07 Dec 2011 09:24:53 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47957 Нищо лошо не виждам в това да са хибриди. Какво те интересува разпадът на желаните белези при второто поколение, след като няма да ги размножаваш, ами ще ги ядеш? :)

Тъпкането с хормони и антибиотици не е никак благоприятно за нас, така че по-добре пилетата да са генетично предразположени да растат бързо, отколкото да се стимулират с химикали да го правят.

]]>
By: Прочее http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47956 Wed, 07 Dec 2011 09:11:36 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47956 mooner, като цяло имаш право – човек трябва да знае откъде идват “домашните” продукти. И все пак, едно нормално, домашно, пиле няма нищо общо с тези в магазините. Независимо дали са внос от Бразилия или са “местни”, т.нар. “бройлери” са някаква мърша. Не стига, че месото в близост до кокалите е с вид на развалено дори при съвсем прясно пиле, но и самите кокали са фалшиви. Ако дадеш на котка кокали от купено пиле, ще ги изяде без отпадък. Това не може да се случи с кокали от домашно и естествено пиле. Даже бяха казвали в някакво предаване, че бройлерите били някакви хибриди без възможност за размножаване и затова можело да се превърнат от яйце до пакет месо за някакво изключително кратко време от рода на няколко седмици…

]]>
By: Емил http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47952 Tue, 06 Dec 2011 23:51:03 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47952 За ракията не съм съгласен. Домашната ни ракия е национална гордост, тя трябва да е люта, да има дъх на казан и да те удря в главата, иначе за какво си даваме пари. Питие за истински мъже. А за тези които нямат вкус или са на другия бряг, да си дават парите за това безвкусно шотланско питие с дъх на умрели хлебарки, бутилирано в красиви бутилки. Не можем да си ценим родното и ни заливат с добре опаковани боклуци. Чуждите производители и вносители печелят, плащаме им данък глупост.

]]>
By: mooner http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47951 Tue, 06 Dec 2011 22:24:27 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47951 Не знам дали не е отивам встрани от темата, но има хора, които умират да купуват/ядат/пият т.нар. “домашни” продукти. Домашната ракия съдържа букет от вредни вещества поради неконтролираният процес на ферментиране и разнообразният състав на джибрето. Повечето плодове всъщност дори не се допускат в промишленото производство на алкохол. Повече по темата: http://e-vestnik.bg/8502 Домашните животни, отгледани на двора, а не във ферма, както и тяхното мляко могат да съдържат тонове бацили. Във facebook например има група/фирма с 1000 фенове/клиенти, която предлага доставки на домашни мляко, сирене, луканка и т.н. Не пише (в инфото или снимките) кои са мандрата и колбасарски цех, производителите и дори населеното място. Иначе интересно ми е да чуя повече за фирмените ментета. Наскоро осъдиха Милка и още някой за продукти с различно качество в различните държави. За същото ли става дума и кои марки са уличени?

]]>
By: Валентин http://kaka-cuuka.com/3141#comment-47948 Tue, 06 Dec 2011 20:15:02 +0000 http://kaka-cuuka.com/?p=3141#comment-47948 Много добра статия. Бих само допълнил, че “ценова чувствителност” на икономически език(ух, че съм умен:)) си има конкретен термин – еластичност на търсенето. А доколкото си спомням от икономическите теории “луксозните стоки” бяха въведени като понятие от Торстен Веблен. Тъй де, просто уточнявам.:)

]]>