Comments on: Не разбирам съвременното изкуство http://kaka-cuuka.com/193 Wed, 21 Feb 2018 07:55:12 +0000 hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.6.14 By: va4kataaa http://kaka-cuuka.com/193#comment-49124 Mon, 21 May 2012 20:41:11 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-49124 аз не разбирам съвременното изкуство, също така не разбирам жените, но се чудя трябва ли заради това да се лишим от емоцията която те ни доставят с присъствието си . сещам се за вица в който се разказваше за двама модерни художници които гледат групичка деца да рисуват на тротоара и единия казал на другия : -на 10 години рисувах като леонардо, трябваха ми години да се науча да рисувам като тях.и на мен има картини които ми харесват и които не ми харесват “викът” на мунк ме кара да крещя от ужас, но разтечените часовници на дали и Герника на пикасо ме вълнуват приятно.лично на мен ми харесват този тип картини които се пречупват през погледа на гледащият ги и там където един вижда една кофа повърнато друг може да види две 🙂 реализма не ми допада …… какво подчволите ме интересува дали на задника на графинята на Есекс има бемка. така излях си простотията и некомпетентноста така че съм доволен

]]>
By: hudojnik http://kaka-cuuka.com/193#comment-48482 Mon, 16 Jan 2012 19:55:20 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-48482 Аз пък съм така по отношение на спорта. По същия начин не ми е ясно защо трябва да се дават толкова пари за спорт, а на всичкото отгоре и да има спортни новини… Не може ли да има арт-емисия вместно спортна такава? Ама разни хора – разни идеали!

]]>
By: Боряна http://kaka-cuuka.com/193#comment-45339 Mon, 11 Jul 2011 13:22:47 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-45339 Това че не харесваш китаеца не значи, че не харесваш съвремено изкуство. А какво си гледал? Съвременотоизкуство е толкова разнообразно, че има за всеки по нещо.

Ако искаш да инвестираш обърни се към специалист, а ако искаш нещо за себе си – довери се на себе си.

Какво има стойност? Съвременното искуство е бизнес и то голям – панаири, биеналета, фестивали, търгове – и големи суми давани за произведения на изкуството. Всъщност никога до сега не имало подобен бум в пазара на изкуство.
Галеристи, куратори и ПР-и се надпреварват да ни обясняват кое каква стойност има. И малцина са тези, които наистина си разбират от работата.

А относно въпроса ти – красотата съвсем не е основния признак на изкуството, нито задължителен. За гениалността – стойността на произведенията на изкуството се определя освен с качествата които приетежават сами по себе си и спрямо историческия момент в които е създадено произведението. Художниците, писателите, музикантите както и учените и философите са носители на нови идеи, нови начини на мислене, критици на времето и обществото и в тази си роля са движили цивилизациите напред.
Затова е и трудно да се определи кое е стойностно в съвременното изкуство, но не и невъзможно.

А ако наистина ти е интересно ето един любим мой блог занимаващ се с тези въпроси: http://www.guardian.co.uk/arta.....njonesblog

]]>
By: shamans http://kaka-cuuka.com/193#comment-45294 Sat, 25 Jun 2011 09:06:59 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-45294 Съжалявам, че нямам време да чета всички коментари, и се надявам да не повтарям много, но основния проблем на съвременното изкуство е, че в един момент в началото на 19-ти век фотографията навлиза масово в живота на хората. А това прави обикновеното изобразително изкуство абсолютно непотребно.Много по-лесно и по-реалистична е една фотография, отколкото дълги часове рисуване. Аз също съм почитател на Шишкин, но ето пример за един съвременен Шишкин – http://photo-forum.net/index.p.....ER_ID=3727 и днес лично аз бих предпочела именно него.

Оттук започват и новите търсения, опитите да се постигне нова визия, да се използват нови идеи, материали, техники, всичко, което отдалечава изобразителното изкуство от фотографията (в някои случаи и приближава, но визуално, а практически) и го прави отново интересно.
И веднъж започнал този процес виждаме как картините стават все по-абстрактни и неразбираеми. Проблемът на съвременното изобразително изкуство в момента е, че е необходимо солидна предварителна подготовка (аз лично имам няколко години зад гърба си, прекарани в изучаването му, но все още не го разбирам), за бъде разбрано, тоест то се превръща все повече в нещо елитарно и се отдръпва от масата хора. Затова пък вече имаме дизайн, този масовия дизайн, който вече се разглежда като изкуство, имаме графити, които от улични цапаници вече се превърнаха в изкуство, както и доста други подобни примери.

Бих ти дала един съвет обаче – с такива общи книги няма да започнеш да разбираш кой знае колко. По-лесно ще е ако започнеш да четеш за един автор, може би някой, който ти се вижда мъничко по-лесно разбираем, да разбереш какъв живот е водил и какво е имал предвид с творбите си. После хващаш следващ и следващ и така по малко по малко. Имай предвид че всяко от теченията си има различни философии, че много автори минават през разнообразни периоди (Пикасо примерно минава през какви ли не стилове) и е много трудно за когото и да е да каже, че разбира съвременното изкуство като цяло, особено ако не се е занимавал и с културните феномени, които стоят зад него.

]]>
By: sickdreamer http://kaka-cuuka.com/193#comment-45147 Wed, 20 Apr 2011 07:38:38 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-45147 http://www.legeartis-bg.net/article54.html – главата за визуалното изкуство

]]>
By: sickdreamer http://kaka-cuuka.com/193#comment-45146 Wed, 20 Apr 2011 07:36:25 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-45146 Препоръчвам ти, по въпроса, “ЧОВЕКЪТ И НЕГОВИТЕ СИМВОЛИ” на К. Г. Юнг и последователи, където една от главите обръща специално внимание на визуалното изкуство, което за теб и мен и мнозина други е толкова странно 🙂 Трябва да кажа, че главата и обяснението й за духа на изкуството в модернизма беше много добро и изчерпателно, и твърде интересно. А също, ако още не си, ще можеш да се запознаеш и с идеите на Юнг 🙂

http://www.legeartis-bg.net/article54.html

ПС: Аз не разбирам от изкуство, но картините на Дали специално са толкова пропити с емоция, че е грехота човек да е безразличен към тях 🙂

]]>
By: dimitarf http://kaka-cuuka.com/193#comment-37010 Sun, 18 Jul 2010 10:49:05 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-37010 http://www.youtube.com/watch?v.....re=related
Matthew Collings :: This Is Modern Art

]]>
By: Любомира Попова http://kaka-cuuka.com/193#comment-34712 Mon, 10 May 2010 00:12:35 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-34712 Точно това му е хубавото на съвременното изкуство (да, има откровени изгъзици, целящи само популяризирането на автора, независимо как, това е ясно и го има във всяка епоха), е, че най-накрая успява да се отърси от наистина ненужния въпрос “Какво е искал да каже авторът?” Че най-накрая творецът се освобождава от рамките, налагани му твърде дълго… Всъщност, авангардизмът и, особено, концептуалното изкуство започват като “бунт” срещу догмите на институциите, опитващи се да вкарат изкуството в рамки.
Изкуството е, именно, освобождаването от условностите на света и сетивността, такива, каквито ги описват “дебелите книги”. Понякога е освобождаване и от самия себе си…
Хубаво е, че най-накрая зрителят (макар и по-бавно, тъй като за него е невъзможно да усети заряда на творческият подтик), получава възможността да помисли сам върху това, което вижда/ слуша/ чете.
Не случайно, по-голямата част от първите концептуалисти твърдят, че изкуството е не творбата или идеята на автора, а “мисловната конструкция, образувана от идеите на автора и зрителя, повлияни от въпросната творба”.
Тъй като на запад този процес се развива постепенно, в цялата закономерност на етапите му, още от 18 век с появата на романтизма и реализма, като течения (главно) в живописта, зрителят там, е свикнал да не задава такива въпроси, а да оценява творбите или според достойнството им (ако разбира от въпросния вид изкуство), или емоционално (ако така гради гледната си точка за изкуството по принцип).
Голяма част от “класическите” творби, изобразяващи круши, ябълки или тела, всъщност носят в себе си символика, която няма нищо общо с буквално изобразения образ. Това, обаче, би могъл да осъзнае само този, който е запознат с тънкостите на съответното епоха. Останалите виждат в него единствено круши, ябълки или тела. За част от тях това е повод да размърдат въображението си, но за по-голямата част, е достатъчно да видят въпросните круши, ябълки, тела, за да знаят, че художникът е “искал да каже” “Круши, Ябълки, Тела”…

Longanlon, правиш сравнение с музиката, казвайки че едни музикални творби харесваш, а други – не. Всеки музико”вед” може да ти обясни за всяка песен какво й трябва или не й трябва, за да се впише в този или в онзи стил/ жанр/ подстил и т.н. Но зрителят чува това, което “харесва” или “не харесва” във въпросната творба. Същото е и с живописта – едни неща ни харесват или не – това е въпрос на гледна точка (всеки си има такава).
Някои творби, са стойностни или не, според дадени критерии – всяко изкуство си има такива. Някои неща, обаче, се превръщат в “изгъзица” – като това да купиш картина за N-милиона, без да знаеш защо (ако не разбираш от изкуство, но си погледнал на това като на инвестиция – е друг въпрос).

P.S.: Литература по въпроса има предостатъчно, зависи колко усърдно я търсиш. В Интернет може да се открие информация единствено относно базисните неща за творците/ стиловете/ жанровете, но в библиотеките има задълбочени писания по въпроса. Главно са на руски и английски, но, малко по малко, започват да се увеличават и българските книги по този въпрос.
Резултатите от търсенето зависят от усилията, положени за него

Поздрави, Люба

]]>
By: Longanlon http://kaka-cuuka.com/193#comment-32323 Sun, 28 Feb 2010 07:29:25 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-32323 Aми няма как, сори

]]>
By: nina http://kaka-cuuka.com/193#comment-32311 Sat, 27 Feb 2010 19:17:00 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-32311 здарвей Петър Стойков! тъй като и аз съм голяма фенка на Юри Буков искам да попитам как мога да се свържа с Ominaeshi?

]]>
By: "Софето" http://kaka-cuuka.com/193#comment-30831 Fri, 08 Jan 2010 11:49:14 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-30831 Само Рембранд!!!

]]>
By: ktamen http://kaka-cuuka.com/193#comment-28894 Sun, 15 Nov 2009 15:20:37 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-28894 За всички е очевидно, че царят е гол, ама се искат топки за да се изрече на глас подобна еретична истина. Не е трудно да се забележи, че половината културтрегери са геЮве, а другата половина са жени.

Коментара май се получи прекалено груб, не искам да засегна никого, но просто не можах да измисля по-точни думи.

]]>
By: Калин Стефанов http://kaka-cuuka.com/193#comment-27383 Sat, 03 Oct 2009 10:13:30 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-27383 Никой не иска от теб да “разбираш” изкуството. То винаги, само и единствено се усеща. Ако имаш сетива за него ще го “разбереш”.

Колкото по-завъртян и мъгляв ти се вижда смисълът на дадена творба – толкова по-велико е изкуството (по правило). Наистина.

Да дадеш чистия смисъл съвсем без прегради на получателя, в случая наблюдаващия творбата, си е подигравка с него. Зависи и от жанра, де, но това е неписано (Ортега-и-Гасет го е написал всъщност в някво есе, но това не е чак толкова важно) правило в изкуството.

Изкуството раширява човешката фантазия – това е първата му и най-важна задача. Ако някоя творба не те вдъхнови, а само наслади естетически, то тя не е изпълнила всички свои задачи.

Повечето хора се задоволяват само с насладата от изкуството. Това е нормално. 🙂

]]>
By: Marfieta http://kaka-cuuka.com/193#comment-16195 Sun, 01 Feb 2009 10:08:08 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-16195 Я да се подпиша тук 🙂 Майтапът е, че точно на един и същи ден, макар и с разлика от цяла година, са се родили две общо-взето сходни по съдържание теми. 😆 Нещо мистично ще да е.

Лично аз не мисля, че фотографията има каквото и да е общо със съвременната живопис. Иначе как бихме си обяснили Йеронимус Бош? Да оставим Бош. С фотографията например не можем да обясним експресионизма в музиката. Какво е виновна фотографията, че “Лунният Пиеро” е провлачил крак чак до съвременността?

Проблемът обаче е следният. Докато в музиката човек все пак има някакъв избор, тоест не му се налага да слуша само концерт за ауспух, градиснска ножица, диджериду и челеста ако му се дослуша нещо, то с изобразителното изкуство нещата не стоят по този начин. Почти всичко, излагано напоследък по изложбените зали, смущаващо прилича на повръщано. Или в краен случай на нещо, получено след забележителен кошмар, причинен от запой и злоупотреба с тежка дрога.

Целта на изкуството е да провокира, твърди се. Факт. Само дето проблемът е там, че в момента всяка провокация се обявява за изкуство. И ако някой все пак си признае, че те тая провокация точно не му е по вкуса, тутакси бива обвинен в неразбиране на съвременното изкуство.

По-горе някой беше стигнал дотам да твърди, че ние, жалките илитерати, не можем да разберем изкуството, ако не изкараме 7-8 години в академията. Което идва да покаже, че изкуството в момента е стигнало до там, да е разбираемо само за някои академични среди и да е напълно непонятно за всички останали. 7-8 години в академията със сигурност ще ми дадат по-голям поглед върху Ботичели, стила на Леонардо и да речем на Шишкин, но дори и без тях аз съм напълно способна да се разтапям пред произведенията на гореспоменатите.

Аз съм прост човек. Не очаквайте от мен прекалено. Не се опитвайте да ми обяснявате достойнствата на платното с повръщано, значението на цветовите контрасти и намсикво на рисунъка. За мен ще си остане просто платно с повръщано. Просто съжалявам, че няма и изобразително изкуство за неакадемици, така както има музика за неакадемици. Това ме боли.

]]>
By: Green http://kaka-cuuka.com/193#comment-14170 Mon, 15 Dec 2008 10:35:14 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-14170 Така, и аз искам да се направя на интересна и да си напиша мнението като добро дете.
Наистина, хората, които говореха за това, че реалността става излишна след изобретяването на фотографията са прави. Затова и точно след като фотографията става световно явление се развива най-добре абстрактността. Преди това идеята идва с формата, а след това идеята е преди формата. Отделно, че около Световните войни светът се побърква и започва грозната съвременна епоха. Тогавашните художници имат нужда да изразят това, превръщайки го в нещо, което наричам постестетика – търсене не толкова на красивото, колкото на емоцията. Всъщносъ точно около войните се раждат най-въздействащите произведения на изкуството, литературата и дори музиката – бих могла да ползвам за пример често пъти шокиращата бийт литература, създадена след Втората световна война или дори рок-енд-рола, пак по това време.
А че има псевдоизкуство – има и то повече, отколкото искаме. Все пак се замисли – Дали се знае все още и днес. Ако беше толкова бездарен, щеше ли да се помни?

]]>
By: meskalinka_5za4 http://kaka-cuuka.com/193#comment-13335 Sun, 23 Nov 2008 20:47:47 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-13335 am az nqmam ko tolko da kaja….to wii dosta ste izpisali….. i mai ne se kefite mnogo na konceptualnoto izkustvo,a?? am se1 seki ima pravo da se kefi na koto iska,no ne mislq 4e ako nerazbira6 ne6to trqa da go zakleimqva6 kato gadno,typo ili tem podobni…..ne go razbira6 huu, nikoi ne te kara..bassi…. za seki vlak si ima patnici i za sqka kartina (ili dr tvorba,instalaciq, purformans i t.n.) si ima publika i ako kajat za nqkoi konceptualist 4e e velik,nikoi ne te zadaljava da go bogotvori6 i da misli6 4e e velik……ideqta na tfa izkustvo e da VYZDEISTVA…i LONGALON,qvno dosta dobre ti e vuzdeistvalo 6tom si slojil taq tema…ni6to 4e ne go razbira6……to i az ot mn ne6ta ne razbiram…malka sym o6te…i ne se i opitvam da razbiram ne6ta koito ne me kefqt..a se radvam na tezi koito me kefqt….a konceptualnoto izkustvi opredeleno me kefi (no priznavam si ne vsi4ko…ima i dosta brutalni ne6ta koito ne mi dopadat ama izob6to…) ama sym re6ila s tova da se zanimavam kato zavu6ra Universiteta sled 3 i polovina godini (sega sym 1vi kurs “Izobrazitelno izkustvo”)…..sigurno ako uspeq da se realiziram nqkoi den moje i mene da me opliuvat…ili puk da mi se vuzhi6tavat….koi znai…nikoi….ama se1 …az shte se pomy4a da go pravq po-razbiraemo,ta da mogat i horata, koito ne go razbirat da mu se izkefqt 6toto naistina ima za6to…! aide tolkoz ot men PLUR i pove4e usmifki….:):):):):):):)))))))
P.S.a ako slu4aino i popadne ne6to za FLUKSUS…pointeresuvaite se …ima za6to. 😛

]]>
By: gendarme http://kaka-cuuka.com/193#comment-10891 Tue, 07 Oct 2008 17:19:08 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-10891 Не моа ме накарат да си сложа такова вкъщи никога! 😀

]]>
By: Principessa http://kaka-cuuka.com/193#comment-6772 Mon, 16 Jun 2008 09:57:56 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-6772 Същата работа и при мен… и аз нищо не чаткам от схващанията за “гениално” на съвременните арт- критици.

Една от причините, поради която се отказах да кандидатствам в гимназия по изобразително изкуство преди години, беше че се бях отчаяла, като гледах изключително красиви картини на хора, пейзажи и всякакви други неща, които ми харесват, да се продават по улиците за никакви пари. Тогава си помислих (с акъла на 13- 14 годишна), че тряя да си голям връзкар, за да пробиеш в тоя бизнес, щото… няма друга логична причина според мен, тези хубави картини да не са в някоя изложбена галерия и да не струват мнго повече от 12- 13 лева.
Тази моя мисъл беше потвърдена миналата година, когато се излъгах да вляза в една галерия. Темата на изложбата беше “Куфар” или нещо от сорта и на всички платна имаше нарисувани куфари, все едно малко дете ги е мазало – груби, грозни, безформени, ужасен подбор на цветове и изобщо доста кошмарен подбор на драсканици.

]]>
By: xbizzit http://kaka-cuuka.com/193#comment-3954 Sat, 05 Apr 2008 00:11:37 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-3954 Аз пък от сума ти време се каня да си купя два-три флакона и да избомбя нещо в квартала… Абстракция ли ше е, ескпресия ли, не знам… Зависи кво мие на душата. Важното е да е от сърце. Че и с големите творци е така. Ако така го чувстваш, така го рисувай. Но е хубаво и други хора да го чувстват по подобен начин. И да им харесва наистина, а не само защото някои импотентен изкуствовед им е казал, че е хуабво. Аве повечето хора имат проблеми или с чувстовто си за естетика, или с… робуването на общественото мнение…що се отнася за това кое е красиво и кое не…

]]>
By: alex http://kaka-cuuka.com/193#comment-3953 Thu, 21 Feb 2008 22:13:31 +0000 http://longanlon.bloghub.org/248/#comment-3953 Наистина малко се обърках като четях мнението ти за изкуството.Ти казваш ,че не го разбираш ,което няма нищо лошо,но това не значи че няма автори ,които да ти предложат ” Истинска, реална картина, без намеци, без внушения, без скрит смисъл – частичка от грубия свят такъв, какъвто е”.Мисля , че има един автор ,които отразява точно това .Kазва се Банкси(banksy.co.uk)Мисля ,че ще ти хареса.Има много хора ,които разбират от изкуство,но това не значи че са много умни или ще се поучиш от тях.Може би от тези ,които създават дадено изкуство ще са ти по полезни.И не е нужно да разбираш всичко.Не винаги авторите имат скрити послания във своите картини ,а просто дадено душевно състояние,което те изразяват.Даже има цяло течение в изкуството наречено дадаизъм , което се развива след Първата световна война. То се изявява в изящните изкуства, литературата, театъра, дизайна и др. Характеризира се с нихилистичното си отношение към красотата, влечение към абсурдното, анархията, отрицание на естетичните норми, провокативността и чувството си за хумор. Дадаистите не влагат конкретни послания в творбите си. Те оставят зрителя да направи собствена интерпретация на произведенията им.
Относно Салвадор Дали – наистина е гений според мен.Той е последовател на сюрреализма .В основата му е стремежът да освободят разума и да изразят подсъзнателното. Те се борят за създаване на нова естетика и нов социален порядък.Те изразяват убеждението, че рационалното мислене потиска креативните сили и въображението и се отразява негативно на артистичната експресия.

]]>