Aвтор: Томас Соуъл
Информация в Goodreads
Оценка: 4/5 :) – доооста добра

Изключително популярни напоследък са автори като Малкълм Гладуел, Стивън Левит и Тим Харфорд, които се занимават с това, което аз наричам „приложна икономика“ – използват методите на икономическата наука, като ги прилагат към всекидневни проблеми, за да разкрият, често за огромна изненада на всички, че причината за тия проблеми изобщо не е тази, която повечето хора приемат. Техните книги се радват на изключителна популярност, защото на всеки му е интересно да „повдигне капака на света“ и да разбере как всъщност работи той – и примерно, че басейните са десетки пъти по-опасни за децата от пистолетите, защо дилърите на дрога живеят с майките си и т.н…

Това, което малко хора осъзнават обаче е, че „капакът на света“ скрива от тях много повече от няколко такива любопитни, но дребни факти. Може да се каже, че всъщност огромната част от икономическите проблеми, които стоят пред всяко държавно управление, се радват на изключително неразбиране от страна не само на широката общественост, но и на политици и интелектуалци. Положението е същото, като с любопитните фактчета във Freakonomics – приемаме за вярно едно нещо, без да се замисляме особено, но всъщност данните сочат, че е вярно съвсем друго. Само че в много по-голям мащаб.

Economic Facts and Fallacies е опитът на професора по икономика и дългогодишен активист за рационално мислене Томас Соуъл да развенчае най-често срещаните сред политиците и обществото заблуди за икономиката и развитието. Заблуди, които са предизвикани от пожелателно мислене и най-добри намерения… или съзнателна политическа пропаганда и манипулации – заблуди, заради които биват прахосвани милиарди с никакъв резултат.

Такава заблуда е примерно „минималната заплата“, която според нейните защитници „осигурява един жизнен минимум на най-бедните работници“. Разбира се, законът за минималната заплата не осигурява нищо на никого – защото той казва колко най-малко е законно да се плаща, но не може да задължи никой работодател да наеме работник, който изработва по-малко от това. Така най-неквалифицираните и необразовани хора остават без работа заради този закон.Той обаче е много полезен за политиците, които трупат лесни точки като го подкрепят, защото „се грижат за бедните“…

Друга огромна заблуда е, че хуманитарната помощ помага на изпадналите страни. Истината е, че огромната част от хуманитарните помощи, събрани от загрижени хора и държави и изпратени примерно в Африка, попадат в ръцете на местни „лидери“ (разбирай дерибеи) и корумпираните правителства и всъщност ги финансират и държат на власт, докато до хората не стига почти нищо. Така въпреки стотиците милиарди хуманитарна помощ, получени от африканските страни през последните десетилетия, те са… по-зле икономически и социално, отколкото в средата на миналия век, примерно – така хуманитарните помощи всъщност  убиват Африка, а не я спасяват. Но огромните хуманитарни организации, които изкарват хляба си с това да ни карат да се чувстваме виновни за гладуващите африканчета, никак не им се иска да застрашат шестцифрените заплати, които цялата тая работа им осигурява…

Подобни заблуди има десетки и стотици, във всяка една сфера от живота -в Economic Facts and Fallacies те са разделени от Томас Соуъл на градски заблуди (свързани с градското планиране, rent control и т.н.), мъжки и женски заблуди (относно разликата в заплащането на жени и мъже, дискриминация…), академични и научни заблуди (които се занимават с изкривяванията на академичните среди, особено в ненаучните – хуманитарни- дисциплини), икономически заблуди (най-интересните, за минималната заплата, социалните помощи и т.н.), расови заблуди (брилянтно описани и от Шелби Стийл), както и заблуди относно Третия свят и защо някои държави са толкова бедни и не могат да се оправят.

Economic Facts and Fallacies е страхотна книга за света такъв, какъвто е, а не какъвто си го въобразяваме. Книга за това как най-добрите и благородни намерения често имат най-лошите резултати. За това, че не любовта ще спаси света – а трябва и мислене.

Издадена на български: не